ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Szpilman Wladyslaw (*05.12.1911 - †06.07.2000)

­­­­

Wladyslaw "Wladek" Szpilman byl polský klavírista židovského původu, jenž se proslavil nejen jako znamenitý skladatel, ale i jako autor knihy Pianista (původní název Smrt města), ve které líčí své vzpomínky na 2. světovou válku.

Szpilman se narodil 5. prosince 1911 v polském Sosnowieci. Hudební vlohy se u něj projevovaly již v dětství. Studoval hudbu na univerzitě v Berlíně, ale když se v roce 1933 ujal v Německu moci Hitler, odjíždí do Varšavy. Zde pracuje v jako klavírista v Polském rozhlase. Během druhé světové války přežívá ve varšavském ghettu spolu s rodinou a ostatními Židy, hrává po kavárnách a restauracích. Jeho matka, otec i sourozenci byli deportováni do vyhlazovacího tábora, jemuž on unikl jen šťastnou náhodou. Do konce války se ukrývá na různých místech ve Varšavě. Přežil hlavně za pomoci jeho přátel a německého důstojníka Wilma Hosenfelda. Po válce se vrátil ke své původní profesi, pokračuje v kariéře klavíristy. Umírá ve věku 88 let 6. července 2000.

V roce 1946 vychází jeho paměti pod názvem Smrt města. Brzy jsou však staženy, neboť se nelíbily polským komunistickým úřadům. Téměř po padesáti letech, v roce 1998, vydává Szpilmanův syn otcovu monografii znovu, nejprve v němčině a poté i v angličtině. V obou zemích se okamžitě stala bestsellerem. Kniha byla přeložena do více jak 30 jazyků. V roce 2002 natočil režisér Roman Polański stejnojmenný film Pianista, jehož premiéry se už však samotný Szpilman nedožil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jitulee, 24.10.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Wladyslaw SzpilmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)