ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Szpilman Wladyslaw (*05.12.1911 - †06.07.2000)

­­­­

Wladyslaw "Wladek" Szpilman byl polský klavírista židovského původu, jenž se proslavil nejen jako znamenitý skladatel, ale i jako autor knihy Pianista (původní název Smrt města), ve které líčí své vzpomínky na 2. světovou válku.

Szpilman se narodil 5. prosince 1911 v polském Sosnowieci. Hudební vlohy se u něj projevovaly již v dětství. Studoval hudbu na univerzitě v Berlíně, ale když se v roce 1933 ujal v Německu moci Hitler, odjíždí do Varšavy. Zde pracuje v jako klavírista v Polském rozhlase. Během druhé světové války přežívá ve varšavském ghettu spolu s rodinou a ostatními Židy, hrává po kavárnách a restauracích. Jeho matka, otec i sourozenci byli deportováni do vyhlazovacího tábora, jemuž on unikl jen šťastnou náhodou. Do konce války se ukrývá na různých místech ve Varšavě. Přežil hlavně za pomoci jeho přátel a německého důstojníka Wilma Hosenfelda. Po válce se vrátil ke své původní profesi, pokračuje v kariéře klavíristy. Umírá ve věku 88 let 6. července 2000.

V roce 1946 vychází jeho paměti pod názvem Smrt města. Brzy jsou však staženy, neboť se nelíbily polským komunistickým úřadům. Téměř po padesáti letech, v roce 1998, vydává Szpilmanův syn otcovu monografii znovu, nejprve v němčině a poté i v angličtině. V obou zemích se okamžitě stala bestsellerem. Kniha byla přeložena do více jak 30 jazyků. V roce 2002 natočil režisér Roman Polański stejnojmenný film Pianista, jehož premiéry se už však samotný Szpilman nedožil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jitulee, 24.10.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Wladyslaw SzpilmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­