ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Thackeray William Makepeace (*18.07.1811 - †24.12.1863)

   
­­­­
William Makepeace Thackeray by Jesse Harrison Whitehurst-crop

Významný představitel anglického kritického realismu, který ve svých dílech se sžíravou ironií a skepticismem zobrazoval zejména vyšší a střední vrstvy tehdejší stavovské společnosti.

Pocházel ze zámožné rodiny, narodil se v indické Kalkatě. Jeho otec byl koloniální úředník. V šesti letech byl poslán do Anglie, kde se mu dostalo toho nejlepšího vzdělání na nejlepších školách v Anglii. Studoval práva, kresbu a grafiku. Po čtyřletém manželství se pro údajné šílenství manželky rozvedl, neurózu však způsobilo jeho bezcitné chování. Nikdy nezískal žádný akademický titul a po ztrátě rodinného jmění nevhodnými investicemi se živil jako žurnalista, karikaturista a spisovatel.

Vrcholné kriticko-realistické dílo Jarmark marnosti (1848, Vanity Fair), ve kterém na pozadí napoleonských válek satiricky zobrazil mravy anglické buržoazie a šlechty, navazovalo na tradici pikareskního románu. Dlouho se nakladatelé zdráhali přijmout k vydání knihu, ve které bylo soudobé společnosti nastaveno tak nelítostné zrcadlo. Další román Pendennis se vyznačoval pevnější stavbou po formální stránce, menší kritičností a více vyhovoval tradiční viktoriánské morálce, zároveň se stal součástí celého románového cyklu, v němž postavy přecházejí z jednoho díla do druhého. Cyklus se dělí na dvě pásma: historické (Henry Esmond, 1852 a Virgiňané, 1857-59) a pendennisovské pásmo ze současného života vyšších tříd (Pendennis, Newcomové, 1853-55 a Příhody Philipovy, 1861-2).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Cheza, 20.04.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
William Makepeace ThackerayMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­