ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ngugi wa Thiong'o (*05.01.1938)

­­­­
Keňský prozaik, dramatik a literární kritik píšící anglicky a gikujsky; průkopník anglicky psané literatury ve východní Africe a prózy v domorodých jazycích pro široké vrstvy čtenářů (román Caithani mutharabaini - Ďábel na kříži) a reformátor univerzitního vzdělání. Pro své radikální postoje byl vězněn; od roku 1982 žije v Anglii. Anglicky psané romány jsou ovlivněny J.Conradem, socialismem a křesťanstvím a snaží se spojit politickou tematiku (zbídačování zejména venkovského obyvatelstva v postkoloniálních zemích) s moderním pojetím vyprávění, integrujícím i domorodé ústní projevy. O historii koloniálního a protikoloniálního boje je například Weep not, Child (Neplač, dítě) a Zrnko pšenice, postkoloniální období zachycuje Petals of Blood (Krvavé okvětí). Autor několika politických dramat (v angličtině a gikujštině) a kritických studií, v nichž převažuje téma politické a společenské funkce africké a karibské literatury (Homecoming - Návrat domů).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 20.10.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
wa Thiong'o NgugiMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­