ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Babula Vladimír (*24.07.1919 - †12.11.1966)

­­­­
Český spisovatel fantastické literatury Vladimír Babula se narodil 24. července 1919 v Uherském Brodě. Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu ve Zlíně. Zpočátku působil jako ilustrátor dětských knih. Pocházel z komunistické rodiny, proto musel za okupace uprchnout do Švýcarska. Po válce se stal redaktorem severočeského vydání Mladé fronty a po přestěhování do Prahy působil jako zemědělský redaktor v Mladé frontě. Poté krátce pracoval jako dělník v továrně Tatra. Od roku 1952 se stal redaktorem Mladého technika (později název Věda a technika mládeži). V roce 1960 odešel do ČTK a krátce na to se stal novinářem na volné noze. Publikoval od čtyřicátých let, nejprve jako autor dětských leporel. K psaní science-fiction ho přiměl kolega a spisovatel Rudolf Faukner. Společně nepsali vědecko-populární knihu Kdyby přišli Marťané aneb Průvodce po Zeměkouli pro návštěvníky z vesmíru (1958), ve které jsou imaginárním mimozemšťanům vysvětlovány základy přírodních věd. Vladimír Babula zemřel 12. listopadu 1966 v Praze.

DÍLO:

Románová trilogie Signály z vesmíru, Planeta tří sluncí, Přátelé z Hadonoše - jejich přepracovaná, zkrácená verze vyšla souhrnně v jednom svazku pod názvem Oceánem světelných roků (1963).
Časopisecké sci-fi povídky: Astrodepeše z roku 2095, Skok do třetího tisíciletí, Veliký den a novela Puls nekonečna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Vladimír BabulaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­