ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Solouchin Vladimír Alexejevič (*14.06.1924 - †04.04.1997)

­­­­

Vladimír Alexejevič Solouchin (Vladimir Alexeyevich Soloukhin / Влади́мир Алексе́евич Солоу́хин) se narodil 14. června 1924 ve vsi Alepino ve Vladimirské oblasti do rodiny rolníka.

Studoval na Literárním institutu Maxima Gorkého a do literatury vstoupil jako básník v roce 1940. V jeho díle se od počátku projevuje básníkova individuálnost stylu, snaha o filozofické vyjádření smyslu života - např. Mající v rukách květy (1962, Имеющий в руках цветы), Žít na zemi (1965, Жить на земле) a další.

Ve vesnických črtách Zlaté dno (1956, Золотое дно) a Stepní příběh okouzleně, až lyricky popisuje přírodu.
Z pěších cest po místech, kde trávil své dětství, vznikla novela Vladimirské polní cesty (1957, Владимирские просёлки). V ní, stejně jako v následující autobiograficky laděné novele Kapka rosy (1960, Капля росы), Solouchin popisuje přírodu středního Ruska. Zamýšlí se nad osudy ruských rolníků, nad vztahem člověka k přírodě, nad hrozbou přetechnizované civilizace.
Román Podběl (1959, Терновник) je věnován problematice života poválečné generace studentů.

Vydán mu byl také sborník novel a povídek pod názvem Med na chlebu (Мёд на хлебе), do něhož byly zařazeny povídky jako Krásná Adygene (1973, Прекрасная Адыгене) či Rozsudek, jež sám autor nazval lyrickou reportáží, a některé další.

Pozornost si zasluhuje i spisovatelova publicistická činnost, ve které se věnuje problematice umělecké tvorby a otázkám chápání umění.

V.A.Solouchin byl výrazným a svérázným představitelem tehdejší sovětské literatury. Jeho dílo se opírá o lidovou tvorbu a je charakterizováno velmi kultivovaným a bohatým jazykem.
Zemřel 4. dubna roku 1997 v Moskvě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 06.01.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Vladimír Alexejevič SolouchinMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­