ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pinkava Václav J. K. (*09.12.1926 - †13.08.1995)

­­­­
JanKresadlo

Václav Jaroslav Karel Pinkava, píšící pod literárním pseudonymem Jan Křesadlo, byl pražský rodák, jediný syn zámožného továrníka a obchodníka s broušeným sklem. V roce 1942 byl vyloučen z gymnázia za neúctu k němčině, po válce opět přijat a v roce 1947 maturoval s vyznamenáním. Zalíbil si klasické jazyky. Studoval na FF UK anglistiku a komparativní filologii. V roce 1949 byl obviněn v inscenovaném procesu a ze studií vyloučen. Po osvobozovacím rozsudku pracoval jako pomocný dělník a sloužil jako prostý vojín. V roce 1952 byl přijat zpět na FF UK, obor psychologie. Po dovršení studia pracoval jako klinický psycholog na psychiatrické klinice FVL UK v ambulanci pro sexuální deviace. Tyto zkušenosti se později promítají do jeho knih.

Tzv. renesanční talent, od 50. a 60. let minulého století psal básně, překládal, ilustroval, maloval i komponoval církevní hudbu, vesměs neveřejně nebo pod pseudonymy, neboť byl antikomunista. Vydal však jednu odbornou knihu o matematické logice. Po invazi 1968 emigroval s manželkou a čtyřmi dětmi do Anglie, kde pracoval jako psycholog. V předčasném důchodu od roku 1982 začal naplno psát beletrii, byl 'objeven' Josefem Škvoreckým, v jehož nakladatelství 68-Publishers vyšla prvotina Mrchopěvci v roce 1984 (Cena Egona Hostovského). Následovala řada dalších knih, které však vyšly v jiném pořadí, než vznikly, v několika nakladatelstvích. Mezi jeho nejpozoruhodnější knihy patří Obětina, Hvězdoplavba a dosud nevydaný Skrytý život Cypriána Belvy. Jako básník na objevení teprve čeká.

Více viz www.kresadlo.cz

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 20.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav J. K. PinkavaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­