ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mallarmé Stéphane (*18.03.1842 - †09.09.1898)

­­­­
Mallarmé Nadar

Stéphane Mallarmé byl francouzský básník, autor symbolistní poezie. V básních se snažil záměrně vymýšlet symboly, které podle něj nejlépe vystihovaly realitu.

Narodil se roku 1842 v Paříži. Jeho otec byl úředník, matka záhy zemřela. Vystudoval lyceum v Sens. V letech 1859-1860 složil první básnickou sbírku inspirovanou romantismem. V letech 1862-1863 studoval v Anglii. Působil jako profesor angličtiny v Tournonu, Besançonu a Avignonu. Od roku 1871 učil na lyceu v Paříži. Přispíval kritickými články o umění do novin, psal teoretická pojednání o jazyce, tvořil básně. Zemřel roku 1898 ve Valvins.

DÍLO:

Jeho dílo není příliš rozsáhlé. Inspiroval se parnasismem (= francouzský literární směr 2. poloviny 19. století) a Baudelairovým pojetím vztahů mezi básnickými obrazy na základě vnitřních významových vazeb. Vědomě pracoval s mnohoznačností slov a vypracoval svou metodu tvorby až k volnému přecházení mezi dílčími představami formou asociací. Ty posléze nahrazoval symboly. Báseň a její vznik přirovnával ke stále novým a novým obláčkům kouře z doutníku vydechovaných duší. Obláčky se vrství a následující obláček vždy ruší předchozí. Z představ zůstane nakonec jen hromádka popela - vyčerpají se. Svou metodu neustále zdokonaloval a propracoval se až k modernímu řazení verše stupňovitě pod sebe, tzv. schůdkům. Tuto formu použil například v básnické skladbě Vrh kostek nikdy nezruší náhodu (Un coup de dés jamais n'abolira le hasard, 1914). K jeho nejslavnějším básním většího rozsahu patří třeba Faunovo odpoledne (L'Après-Midi d'un faune, 1876) a Herodias (1987).

Mallarmé nalezl inspiraci v díle Edgara Allana Poea i Charlese Baudelaira. Jeho tvorba se stala inspirací pro Paula Verlaina, Alfréda Jarryho, Paula Claudela, Andrého Gidea či Paula Valéryho, kteří se účastnili takzvaných úterků, setkání spisovatelů, jež Mallarmé pořádal.

Inspirován Mallarmého básní napsal Claude Debussy slavnou Předehru k Faunovu odpoledni.

UKÁZKA Z DÍLA:

A červeň soumraku, smutná a potemnělá,
Zakrátko pronikne tajícím voskem těla!

(Stéphane Mallarmé: Herodias)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lenos, 18.02.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Květiny
-Okna
-Vere novo
-Vzdech
­­­­

Diskuse k životopisu
Stéphane MallarméMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­