ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Coletteová Sidonie-Gabrielle (*28.01.1873 - †03.08.1954)

­­­­
Sidonie-Gabrielle Coletteová se narodila 28. ledna roku 1873 v Saint-sauveur-en-Puisaye a zemřela 3. srpna roku 1954 v Paříži.
Byla to prozaička. Nejvýznamnější spisovatelka 1. poloviny 20. století.
Dětství prožila v rodném Burgundsku. V roce 1893 se vdala za pařížského literáta jménem Willym. Roku 1906 se rozvedla a začala působit jako herečka, dále redaktorka listu Matin. Později se věnovala už jenom literární tvorbě. Do literatury ji uvedl Willy, pod jehož vedením i jménem napsala seriál o Klaudině, poplatný módnímu erotismu. Pod vlastním jménem publikovala již autenticky laděné romány Tulačka a Pouta, jejichž hrdinka marně touží nebýt citově závislá na muži. V celé románové tvorbě se Coletteová soustřeďuje na líčení citů, instinktů a erotických vztahů postav. Z prostředí pařížského polosvěta čerpá v románech Zlatíčko /Chéri/, Zlatíčkův konec /La fin de Chéri/ aj. Vzpomínky na mládí zachytila v Dům Klaudiny /La maison de Claudine/ a Sido. V esejistické tvorbě psané vybroušeným stylem zachycuje Coletteová ženské nitro; je v ní i jemnou pozorovatelkou života zvířat a rostlin. Její dílo překládali u nás mj. K.Toman a J.Hořejší.

DÍLO:

Klaudina ve škole /Claudine á l'école/
Klaudina v Paříži /Claudine á Paris/
Klaudina v manželství /Claudine en ménage/
Klaudina odchází /Claudine s'en va/
Citové zátiší
Prostopášná naivka
Osení /Le blé en herbe/
Zrození dne
Ta druhá
Kočka
Duo
Julie de Carneilhan
Gigi
Hovory s květinami

a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 21.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Sidonie-Gabrielle ColetteováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­