ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pokorný Rudolf (*18.04.1853 - †19.09.1887)

­­­­
Rudolf Pokorny ZlataPraha

Básník ruchovského směru. Narodil se v Heřmanově Městci. Po studiích v Chrudimi a v Pardubicích absolvoval obchodní školu v Praze. Po vojenské službě se stal v Praze úředníkem (1876-78) a stále více se věnoval literatuře. Podílel se na práci v Umělecké besedě, od roku 1878 byl spoluredaktorem humoristického týdeníku Paleček a později ještě načas i jeho politickosatirické přílohy Šotek. Přispěl do třetího ročníku almanachu Ruch (1873) a k ruchovcům se pak hlásil i svou básnickou tvorbou. Důležitý byl několikerý pobyt Pokorného na Slovensku, které si zamiloval. Rozvíjel tam živé osobní styky, zejména s J.M.Hurbanem, byl horlivým propagátorem československých motivů, založil Knihovnu československou (1881). Roku 1887 začal vydávat Antologii z ruské lyriky. V červnu 1887, krátce před smrtí - nemocen a roztrpčen - se vzdal redakce Palečka a přijal místo okresního tajemníka v Libochovicích, kde také 19. září 1887 zemřel.

DÍLO:

Pokorný se považoval především za básníka. Jeho četné lyrické verše vyslovovaly pateticky a rétoricky vlastenecké nadšení a rozhořčení, vzdor a naděje anebo obměňovaly nehluboké písňové motivy erotické a přírodní. Jeho epické básně, většinou popisné a psané nadneseně ozdobným slohem, horovaly pro ideály svobody a národní a slovanské svébytnosti, kreslily žánrové postavy a scény, vyprávěly jednoduché příběhy z historie nebo ze života.

Z jarních luhův (1874)
Vlasti a svobodě (1883)
Z hor (1881) - sbírka s motivy slovenskými
Mrtvá země (1885) - alegorický příběh
Literární shoda československá (1880) - úvaha, vědecká literatura, myšlenka jednoty českého a slovenského národa
Z potulek po Slovensku (1883, 1885) - dvoudílný cestopis

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 22.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-České modlitby
-Dědeček
-Nad troskami Národního divadla
-Rodina
­­­­

Diskuse k životopisu
Rudolf PokornýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­