ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zelazny Roger J. Christopher (*13.05.1937 - †14.06.1995)

­­­­

Roger Joseph Christopher Zelazny se narodil 13. května 1937 v Euclidu v americkém státu Ohio a zemřel 14. června 1995 v Santa Fé v Novém Mexiku.
Byl americkým autorem fantasy a sci-fi, mezi jeho nejznámější díla patří Tento nesmrtelný (1966, This Immortal), Pán světla (1967, Lord of Light), Tvorové světla a temnoty (1969, Creatures of Light and Darkness), Oko kočky (1982, Eye of Cat) nebo desetidílná série Tajemný Amber (The Chronicles of Amber / The Great Book of Amber).
Je držitelem cen Hugo (v letech 1966, 1968, 1976, 1982, 1986 a 1987), Nebula (1966, 1966 a 1976) a Locus (1984 a 1986).
Jeho otec byl původem z Polska, odkud emigroval do USA, kde se oženil.

Zelazny studoval na Western Reverse University v Clevelandu, kde získal bakalářský titul z angličtiny, a na Columbia University v New Yorku, kde získal titul magistra umění se specializací na alžbětinské drama. Roku 1969 opustil svá dosavadní zaměstnání a stal se spisovatelem.

Zelazny byl velmi produktivní osobností, za svůj život napsal více jak 150 povídek a 50 knih. Jeho první povídka byla publikována roku 1962 pod názvem Vášnivá hra (Passion Play).
Je považován za představitele směru Nová vlna (charakteristické je experimentování, prvky z mainstreamové literatury, rozbíjení tabu, příklon k psychologii a bližší pohled na člověka). Typickým rysem pro jeho díla je stírání rozhraní mezi fantasy a science fiction.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 31.10.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Vládci stínů
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Roger J. Christopher ZelaznyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­