ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Emerson Ralph Waldo (*25.05.1803 - †27.04.1882)

­­­­
Ralph Waldo Emerson ca1857 retouched

Ralph Waldo Emerson byl americký básník, esejista a filozof, velice vzdělaný člověk. Narodil se 25. května 1803 v Bostonu.

Studoval na Harvardově univerzitě. Šel v rodinných šlépějích a stejně jako děd a otec i Ralph Waldo Emerson se stal kazatelem.
V roce 1829 se oženil s Ellen L. Tuckerovou. Když po dvou letech manželství zemřela na tuberkulózu, ochromilo to Emersonovu víru v Boha a přestal působit jako kazatel. Rozhodl se odjet do Evropy, kde se setkal s předními anglickými básníky, spisovateli a filozofy. Lze jmenovat například Samuela Taylora Coleridge nebo Williama Wordswortha.
Po návratu do USA začal se svojí literární tvorbou a koupil dům v městečku Concord v Massachusetts, kde žil až do své smrti 27. dubna 1882.

Z jeho významných děl můžeme jmenovat například esej Příroda (1836, Nature), kde říká, že příroda je zdrojem inspirace. Známá je také jeho přednáška s názvem Americký učenec (1837, The American Scholar), kde vede lidi ke vzdělání a nezávislosti. V přednášce s názvem Řeč k bohoslovecké fakultě (1838, Divinity School Address) kritizuje Bibli, Boha, Ježíše. Dále vydal několik sbírek esejí a básní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.05.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ralph Waldo EmersonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­