ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Procházková Petra (*20.10.1964)

   
­­­­

Petra Procházková se narodila 20. října 1964 v Českém Brodě. Je humanitární pracovnicí a novinářkou (slávu jí přineslo hlavně válečné zpravodajství z Kavkazu po rozpadu Sovětského svazu). Vystudovala žurnalistiku na vysoké škole.

Pracovala v časopisu Květy, později v Lidových novinách. Zprvu psala o módě. V 90. letech minulého století byla vyslána do Ruska jako zahraniční zpravodajka.

Společně s Jaromírem Štětinou založili novinářskou agenturu Epicentrum, specializující se na válečné zpravodajství.
V roce 2001 byla Ruskem označena za nežádoucí osobu a musela zemi opustit (v čečenském Grozném zorganizovala dětský dům pro válečné sirotky; vyhoštění ale údajně souvisí s jejími protiruskými reportážemi). Poté se stala zpravodajkou z Afghánistánu, kde s přestávkami pracuje dodnes. Za její nepřítomnosti v Afghánistánu vykonává její aktivity její afghánský manžel Paikar (jeho jméno v překladu znamená "bojovník"; nemá příjmení), s nímž od svých dvaačtyřiceti let vychovává jejich syna Zafaru.

Petra Procházková nezřídka pracuje na hranici rizika. Kdysi například unikla jen o fous smrti, když její transportér najel na minu...

Za svou dosavadní pracovní kariéru získala několik ocenění. Například roku 1997 obdržela novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky a v roce 2000 jí byla dokonce předána medaile od samotného prezidenta České republiky jako státní vyznamenání za její zásluhy.

DÍLO:

Aluminiová královna - rozhovory se ženami zasaženými rusko-čečenskou válkou
Frišta

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 09.10.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Frišta, Frišta (2)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Petra ProcházkováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­