ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fraenkl Pavel (*20.05.1904 - †05.11.1985)

­­­­
Narodil se v Hradci králové a zemřel v Oslu.

Byl literární a divadlení kritik a historik. Vystudoval dějiny literatury na FF UK. Působil v brněnské univerzitní knihovně, v roce 1940 emigroval do Norska, kam se po letech strávených v koncentračních táborech vrátil r.1945 již natrvalo. Přednášel světovou literaturu na univerzitě v Oslu, publikoval práce o dramatu a skandinávské literatuře.
Fraenkův literárněkritický přístup je založen na psychologizující interpretaci vyjádřené subjektivně laděným esejickým tónem. V časopiseckých příspěvcích a příležitostných tiscích od poloviny 20. do konce 30. let soustavně sledoval prózu, poezii i divadlo. Jako literární historik se věnoval především 90. létům 19. století (Otokar Březina, Mládí a přerod - 1937, další stati o O.Březinovi a o T.G.Masarykovi).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 27.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Pavel FraenklMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­