ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bonhardová Nina (*06.03.1907 - †30.06.1981)

­­­­

Prozaička, novinářka a autorka historických románů i próz pro děti, pocházející ze Żolynia v dnešním Polsku (Halič), se narodila 6. března 1907 jako Anna Urbánková.

Její otec byl velitelem vojenské posádky v Haliči, kam byl přeložen za trest. V letech 1921-1925 studovala opavskou obchodní akademii, po studiích pracovala jako úřednice pojišťovny, a to až do roku 1933. Již ve 30. letech začala publikovat časopisecky.

Za okupace v roce 1940 se s rodinou přestěhovala do Písku - jižní Čechy a bohatý třeboňský archiv jí daly impuls k tvorbě historické prózy. Od roku 1943 do roku 1962 působila v Praze v různých zaměstnáních (jako redaktorka časopisů Svět v obrazech, Vlasta, vedoucí oddělení Ústředního národního výboru, účetní Státního nakladatelství technické literatury aj.). V dalších letech se již věnovala výhradně vlastní tvorbě.

Jejím stěžejním dílem jsou romány Tanec rabů (1949), Selský mor (1957) a Polyxena (1959), zobrazující českou společnost ve druhé polovině 16. století, a to jak prostřednictvím skutečných historických postav (Jakub Krčín z Jelčan, Petr Vok, Polyxena z Rožmberka), tak i lidových hrdinů selských bouří na Třeboňsku. V románu Hodina závrati (1975) představuje Petra Voka - na rozdíl od zkreslené literární tradice jeho osoby - jako významnou osobnost, politika evropského formátu. Z doby vlády Přemysla Otakara II. čerpá román Královský úděl (1971), rané období polských dějin zpracovává Román o Doubravce České a Měškovi Polském (1980). Do Polska se také vrací v autobiografickém románu Františka a čtyřlístek (1974), který je určen mládeži a který evokuje její idylické dětství v Haliči.

Život Niny Bonhardové vyhasíná v Praze 30. června 1981.

Z DÍLA:

Písecké vánoce 1940 (1940)
Tanec rabů (1949) - 1. díl trilogie
Selský mor (1957) - 2. díl trilogie, románová kronika
Polyxena (1959) - 3. díl trilogie, románová kronika
Královský úděl (1971)
Františka a čtyřlístek (1974)
Hodina závrati (1975)
Román o Doubravce České a Měškovi Polském (1980)
Pohádky třeboňského kapra (1982)
Misie (1997)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 10.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Nina BonhardováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­