ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Machiavelli Niccoló (*03.05.1469 - †22.06.1527)

­­­­
Santi di Tito - Niccolo Machiavelli's portrait headcrop

Niccoló Machiavelli žil na přelomu 15. a 16. století ve Florencii za vlády Medicejů.

Narodil se 3. května 1469. Nepocházel z bohaté rodiny, přesto se svým způsobem života velmi podobal mladým šlechticům Florencie. Účastnil se mnoha večírků, kde se projevoval jako bavič díky svým krátkým básním a popěvkům psaných v lehkém, ironickém tónu.

V bouřlivé době ve Florencii pracoval Machiavelli jako sekretář ministerstva zahraničních věcí a války. Kvůli podezření ze spiknutí byl uvězněn, mučen ale nakonec jako nevinný propuštěn. Poté žil v ústraní, s manželkou Mariettou Corsiniovou měl 5 dětí. Později se dostal do služeb Medicejů jako oficiální historiograf Florencie. Zemřel 22. června 1527.

Machiavelli položil základy italské prózy. Jeho dílo je velmi rozsáhlé. Avšak většina lidí si jej pojí s nejméně rozměrným dílem, a to s Vladařem. Autor byl vážen pouze podle tohoto jediného díla. Pro mnohé je tato kniha kodexem tyranie: "cíl ospravedlňuje prostředky". Tato doktrína je nazvána MACHIAVELLISMEM (= politika prováděná bez ohledu na použité prostředky v zájmu nejvyššího cíle).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anynka, 13.01.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Niccoló MachiavelliMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­