ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sachsová Nelly Leonie (*10.12.1891 - †12.05.1970)

   
­­­­
Nelly Sachs 1966

Německá básnířka, dramatička a překladatelka. Narodila se 10. prosince 1891 v Berlíně jako jediné dítě do bohaté a vzdělané židovské rodiny. Klidné dětství prožila v uměleckém prostředí, v němž se jí dostávalo soukromého vzdělání.

V 17 letech začala psát romantické básně a věnovala se hudbě. Vznikly tak nové povídky a loutkové hry. Jako prvotinu vydala v roce 1921 prozaické dílo Legendy a povídky.

Nadále žila v ústraní, tiše a klidně. Krutě zasáhlo její osud vítězství nacismu v Německu. Blízcí známí a celá rodina, včetně otce a manžela, byli internování v koncentračních táborech. Po intervenci Selmy Lagerlöfové, své dlouholeté přítelkyně, byla za pomoci člena švédské královské rodiny Nelly Sachsová propuštěna spolu s matkou do Stockholmu, a to roku 1940. V exilu žila pak až do své smrti.

Právě za války, v bolesti a zoufalství, začala Sachsová psát poezii samoty, niterného soucitu s utrpením, nejskromnější, nezničitelné naděje. Vyrůstá tak v jednu z největších básnířek německého jazyka. Sbírky básní vyšly po válce v Německu, brzy se setkaly se zájmem literární veřejnosti a posléze čtenářů mnoha zemí.
Roku 1966 jí byla udělena Nobelova cena.

Nelly Sachsová umírá 12. května 1970 ve Stockholmu.

DÍLO:

Básnické sbírky
In den Wohnungen des Rodea (V příbytcích smrti) - 1947
Sternverdunkelung - 1949
Und Niemand weiss weiter - 1957
Flucht und Verwandlung (Útěk a proměna) - 1959
Fahrt ins Staublose - 1961
Die Suchende - 1966
Glühende Rätsel I.-IV. - 1968
Teile dich, Nacht - 1971

Poslední tři sbírky byly souborně vydány pod názvem Suche nach Lebenden (Pátrání po živých).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 16.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Nelly Leonie SachsováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­