ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Muhammad (*asi 570 - †08.06.632)

­­­­
Muhammad se narodil roku 570 po Kristu. Pocházel z rodu Hášimovců (Banú Hášim Muhammad), jedné z větví kmene Kurajšovců, který tehdy patřil k nejbohatším a nejmocnějším rodům tehdejší Mekky.
Svým bezúhonným způsobem života si vysloužil pověst slušného a ušlechtilého muže. Tyto jeho vlastnosti upoutaly i jeho budoucí manželku Chadídžu, velice bohatou ženu z významného mekkánského rodu. Přestože byla o patnáct let starší, stala se pro Muhammada oporou a poskytovala mu útěchu, a to hlavně v počátečním období jeho prorockého působení.
K jeho konečnému duševnímu prohlédnutí došlo v době, když mu bylo okolo čtyřiceti let. Tomuto osvícení předcházely roky dlouhodobých rozjímání v horské jeskyni zvané Hirá nedaleko Mekky. Muhammad neměl žádné náboženské vzdělání ani neznal židovské a křesťanské tradice.
Příštích třiadvacet let se mu prostřednictvím archanděla Gabriela zjevovaly části dnešního Koránu. Celý Korán mu pak byl vyjeven krátce před jeho smrtí roku 632.

Muhammadovo poslání a zvěst koránu představovala pro obyvatele Mekky velkou výzvu, která dosud neztratila nic ze své působnosti. Těch, co přijali jeho poselství během prvních let, bylo velice málo (Chadídža, několik příbuzných a mladých lidí). Zbytek Muhammadova kmene jej zavrhl, protože podkopával dosavadní způsob života arabských národů a především jejich polyteistické (mnohobožské) náboženství.
Toto nepřátelství vyústilo v odchod Muhammada a sedmdesáti jeho přívrženců z Mekky. Dne 24. září 622 vstoupil Prorok do Jathribu (dnešní Medíny). Toto datum se později stalo počátkem islámského lunárního kalendáře a nazývá se hidžra (odchod).
V Medíně byl vybrán jako přirozená autorita za vůdce a řídil novou obec. Prví roky exilu se vyznačovaly obrannými bitvami proti Kurajšovcům a dalším arabským kmenům. Během osmiletého působení v Medíně se jeho náboženská obec natolik rozrostla, že si mohl dovolit vrátit do Mekky. Kurajšovci kapitulovali a podrobili se mohutné vlně islámu. Modly v Kabě byly zničeny.
Ke konci desátého roku hidžry vykonal Prorok první úplnou islámskou pouť, jejíž obřady a rituální praktiky se dodnes používají. Nazývá se hadždž (výslovnost: hadž). Po návratu z pouti do Medíny Muhammad onemocněl a po několika dnech strávených v horečce zemřel.

Korán není jen svatou knihou muslimské víry. Obsahuje, jak texty filozofické, právnické, tak i společenské a kulturní. Je nedílnou a nedotknutelnou složkou Islámu více než čtrnáct století.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 22.11.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Korán
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
MuhammadMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)