ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Muhammad (*asi 570 - †08.06.632)

­­­­
Muhammad se narodil roku 570 po Kristu. Pocházel z rodu Hášimovců (Banú Hášim Muhammad), jedné z větví kmene Kurajšovců, který tehdy patřil k nejbohatším a nejmocnějším rodům tehdejší Mekky.
Svým bezúhonným způsobem života si vysloužil pověst slušného a ušlechtilého muže. Tyto jeho vlastnosti upoutaly i jeho budoucí manželku Chadídžu, velice bohatou ženu z významného mekkánského rodu. Přestože byla o patnáct let starší, stala se pro Muhammada oporou a poskytovala mu útěchu, a to hlavně v počátečním období jeho prorockého působení.
K jeho konečnému duševnímu prohlédnutí došlo v době, když mu bylo okolo čtyřiceti let. Tomuto osvícení předcházely roky dlouhodobých rozjímání v horské jeskyni zvané Hirá nedaleko Mekky. Muhammad neměl žádné náboženské vzdělání ani neznal židovské a křesťanské tradice.
Příštích třiadvacet let se mu prostřednictvím archanděla Gabriela zjevovaly části dnešního Koránu. Celý Korán mu pak byl vyjeven krátce před jeho smrtí roku 632.

Muhammadovo poslání a zvěst koránu představovala pro obyvatele Mekky velkou výzvu, která dosud neztratila nic ze své působnosti. Těch, co přijali jeho poselství během prvních let, bylo velice málo (Chadídža, několik příbuzných a mladých lidí). Zbytek Muhammadova kmene jej zavrhl, protože podkopával dosavadní způsob života arabských národů a především jejich polyteistické (mnohobožské) náboženství.
Toto nepřátelství vyústilo v odchod Muhammada a sedmdesáti jeho přívrženců z Mekky. Dne 24. září 622 vstoupil Prorok do Jathribu (dnešní Medíny). Toto datum se později stalo počátkem islámského lunárního kalendáře a nazývá se hidžra (odchod).
V Medíně byl vybrán jako přirozená autorita za vůdce a řídil novou obec. Prví roky exilu se vyznačovaly obrannými bitvami proti Kurajšovcům a dalším arabským kmenům. Během osmiletého působení v Medíně se jeho náboženská obec natolik rozrostla, že si mohl dovolit vrátit do Mekky. Kurajšovci kapitulovali a podrobili se mohutné vlně islámu. Modly v Kabě byly zničeny.
Ke konci desátého roku hidžry vykonal Prorok první úplnou islámskou pouť, jejíž obřady a rituální praktiky se dodnes používají. Nazývá se hadždž (výslovnost: hadž). Po návratu z pouti do Medíny Muhammad onemocněl a po několika dnech strávených v horečce zemřel.

Korán není jen svatou knihou muslimské víry. Obsahuje, jak texty filozofické, právnické, tak i společenské a kulturní. Je nedílnou a nedotknutelnou složkou Islámu více než čtrnáct století.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mattan, 22.11.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Korán
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
MuhammadMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­