ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

O'Connorová Mary Flannery (*25.03.1925 - †03.08.1964)

   
­­­­

Mary Flannery O'Connorová, americká spisovatelka, se narodila 25. března 1925 ve městě Savannah ve státě Georgia. Je autorkou velké řady povídek, esejí a také dvou románů.

Když jí bylo patnáct let, její otec zemřel na lupus (SLE). Tato nemoc je dědičná a i jí byla ve dvaceti pěti letech diagnostikována. Lékaři jí dali čtyři roky života, ale dožila se mnohem více. Jakmile se dozvěděla o své nemoci, vrátila se zpět k matce. Po dokončení studií totiž žila s rodinou Fitzgeraldových.
Stejně tak jako byla nemocná ona, i postavy z jejích příběhů jsou často nemocné a trápící se. O'Connorová tak chtěla upozornit na krutosti života i lidí, nutí nás zamyslet se nad společností a nad námi samotnými.

Byla katoličkou a téma víry se v jejích dílech také objevuje. Protože její rodina i ona sama pochází z amerického jihu, ve své tvorbě popisuje toto prostředí. Děj bývá zasazen na vesnici či do malých městeček, kde najdeme nepříliš vzdělané lidi. Přestože tolik trpěla svou nemocí, při četbě některých jejích děl se zasmějeme, protože obsahují i prvky humoru.

Zemřela 3. srpna 1964 ve věku 39 let.

Z DÍLA:

Romány

Moudrá krev (1952, Wise Blood)
Násilníci po něm sahají (1960, The Violent Bear It Away)

Sbírky povídek

Dobrého člověka těžko najdeš (1955, A Good Man Is Hard to Find)
Všechno, co se povznáší, se musí setkat (1965, Everything That Rises Must Converge)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 24.02.2012

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Mary Flannery O'ConnorováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­