ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Šimečka Martin Milan (*03.11.1957)

­­­­

Martin Milan Šimečka se narodil 3. listopadu 1957 v Bratislavě do rodiny tehdejších vysokoškolských učitelů Evy a Milana Šimečkových, Čechů trvale žijících na Slovensku. V Bratislavě vyrostl a žije tam dosud, i proto svá díla píše i slovensky.
Kvůli svým rodičům nemohl být přijat na střední školu, a tak se vyučil v bratislavském Slovnaftu potrubářem; maturitu si složil později na večerní chemické průmyslovce. Cesta ke studiu přírodních věd mu však zůstala navždy zavřená...

Do roku 1989 publikoval převážně v samizdatu a do té doby si prošel vícero povoláními (plavčík, ošetřovatel, topič, prodavač aj.). V roce 1990 založil vydavatelství Archa, kde pracoval jako šéfredaktor až do roku 1996, potom v letech 1997-1999 pracoval jako šéfredaktor týdeníku Domino fórum. Od roku 1999 byl zaměstnaný jako šéfredaktor deníku SME, ale 27. září 2006 na tuto funkci abdikoval. V letech 2006-2008 byl šéfredaktorem českého týdeníku Respekt, v němž následně do roku 2016 působil na pozici editora. Od roku 2016 je stálým redaktorem Deníku N, ve kterém od jeho vzniku působí i jako šéf redakční rady.

Jeho syn Michal Šimečka se angažuje v politickém hnutí "Progresívne Slovensko".

Martin Milan Šimečka píše nejen prózu, ale věnuje se i publicistickým dílům, které píše pro různá slovenská i zahraniční periodika. Tematicky se v publicistice zaměřuje zejména na slovenskou politickou a kulturní situaci. V oblasti prózy klade důraz na autenticitu zážitků jako protiklad k světu reálného socialismu, díky čemuž jeho díla obsahují hodně autobiografických prvků.

Osobní konfrontace s mocenskou sférou současného Československa jako jistý druh generačního zážitku byla pro mladého Šimečku zřejmě katalyzačním impulsem, bez něhož by nebylo ani jeho tak jednoznačného příklonu k literatuře jako formě seberealizace, ani tak zralé výpovědi o vlastním hledání životní cesty a o světě, jenž ho obklopuje, jak jsme s ní konfrontováni ve třech novelách knihy Žabí rok (Vojenská knižka; Výpoveď; Žabí rok). Avšak nesporný literární talent, který Žabím rokem knižně debutuje, je příslibem i do budoucna, bude-li autor zvládat náměty přesahující vlastní autobiografické zážitky, které jsou obsahem tří novel napsaných v letech 1980-83.

OCENĚNÍ:

 • Řad Ľudovíta Štúra I. třídy, který mu 1. ledna 2018 předal slovenský prezident Andrej Kiska
 • Cena Jiřího Ortena za knihu Žabí rok (1988)
 • Cena Dominika Tatarku za rok 2017 za knihu Medzi Slovákmi (2018)

DÍLO:

Samizdatová literatura

 • Vojenská knižka (1981) - sbírka povídek
 • Výpoveď (1982) - novela
 • Žabí rok (1983) - novela odehrávající se začátkem 80. let 20. století v Československu
 • Světelná znamení (1984) - soubor komentovaných dopisů jeho otce z vězení
 • Džin (1987) - novela

Porevoluční literatura

 • Záujem (1997) - novela; vypravování o životě rodiny slovenského disidenta vyjadřuje pocity mladého muže před i po společenském převratu
 • Hľadanie obáv (1998) - úvahy o vývoji československé a slovenské politické scény v letech 1990 až 1997
 • Medzi Slovákmi (2017)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 11.01.2019

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Martin Milan Šimečka - životopis ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto životopisu naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k životopisu
Martin Milan ŠimečkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­