ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zinnerová Markéta (*21.06.1942)

­­­­
  • provdaná Jílková
  • prozaička, scénáristka, autorka literatury pro děti a mládež

Narodila se v Brně 21. června 1942 pod jménem Vydrová. Po maturtiěš na JSŠ v Liberci a nástavbě na osvětové škole v Praze pracovala v osvětových zařízeních v Liberci a Sokolově. V letech 1962-64 byla zaměstnána jako průvodčí ČSD, na konci 60. let pracovala v časopisech Květy, Mladý svět aj. Mezi roky 1971-76 byla dramaturgyní literárně-dramatického vysílání pro děti a mládež v československé televizi, od r.1976 je spisovatelkou z povolání. V 80. letech krátce pracovala v rozhlase a v letech 1991-92 působila jako metodička v Domově dětí. Dálkově vystudovala (1981-85) dramaturgyni a scénáristiku na FAMU.
Ve většině svých děl prokazuje Zinnerová důkladnou znalost lidské psychiky, složitosti mezilidských vztahů, zvláště jemné citové vazby mezi dětmi a dospělými. Téma osamění a snahu zakotvit v rodinném celku zastiňuje Zinnerová v románu z prostředí z dětského domova "Indiáni z Větrova" i v příběhu neúplné rodiny "Tajemství proutěného košíku". Svět dětí a dospělých líčí v širší perspektivě v románu z prostředí dětské léčebny "Kde padají hvězdy". Konfrontací dvou genarací - dospělých dětí i jejich rodičů - se zabývala v televizních inscenacích Nevěsta (1986) a Tchýně (1986). Moderní pohádkové postupy uplatnila v příbězích pro nejmladší čtenáře (Hehe a Chachi, dva ušatí kamarádi; Každý večer s kočkou Lindou).
Zinnerová se podílela rovněž na doprovodných textech k omalovánkám a vystřihovánkám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 06.02.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Markéta ZinnerováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­