ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradleyová Marion E. Zimmer (*03.06.1930 - †25.09.1999)

­­­­
Marion se narodila na farmě v Albany (stát New York) 3. června 1930. Začala psát, až když jí popadla "velká deprese" roku 1949 a roku 1952 prodala svou první povídku do Vortex Science Fiction. V padesátých letech se stýkala s lesbickou skupinou Daughters of Bilitis.
Roku 1966 se stala spoluzakladatelkou Society for Creative Anachronism.
V roce 1965 odmaturovala s bakalářským titulem v Abilene v Texasu. Pak se přestěhovala do Berkeley a studovala tamní univerzitu.
Provdala se za roberta Aldena Bradleyho roku 1949 a jejich manželství vydrželo až do roku 1964, kdy se rozvedli. Narodili se jim dva synové David a Paul Edwin (oba dnes publikují své sci-fi a fantasy knihy) a dcera Moira, která je zpěvačkou a harfistkou.
Po tomto neúspěšném manželství se rychle provdala za Waltera Breena, roku 1964. Walter byl pedofil a spousta lidí tvrdí, že Marion o jeho úchylce věděla pěknou řádku let. Roku 1990 rozvedli.

Marion prohrála svůj boj s pokopaným zdravím a srdečním infarktem roku 1999. Byla pohřbena v Glastonbury (Anglie).
Rok po smrti se jí dostalo ocenění World Fantasy Award za celoživotní přínos literatuře.

DÍLO:

Marion byla autorkou většinou feministických fantasy románů. V literárních kruzích je známa pod zkratkou MZB.

Její nejznámější dílo je kniha The Mists of Avalon (česky: Mlhy Avalonu - také zfilmováno). Mezi další patří například:

  • The Colors Of Space
  • Castle Terror
  • Souvenir of Monique
  • The Endless Voyage
  • Drums of Darkness
  • Ruins of Isis
  • The Catch Trap
  • The House Between the Worlds
  • Night's Daughter

V šedesátých letech napsala také pár homosexuálně laděných knih a to pod jmény: Lee Chapman, John Dexter, Miriam Gardner, Valerie Graves a Morgan Ives.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vampire.queen, 02.11.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mlhy Avalonu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Marion E. Zimmer BradleyováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­