ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Polo Marco (*15.09.1254 - †08.01.1324)

   
­­­­
Marco Polo portrait

Marco Polo se narodil roku 1254 v kupecké rodině Nicola Pola na ostrově Korčula. Otec ho spatřil až po návratu z obchodní cesty z Asie, kde byl 15 let společně s bratrem Matteem. To ale již Marco neměl matku a žil u příbuzných.

Všichni tři - Marco, Nikolo i Matteo - na konci roku 1271 opět odcestovali do Asie. O tři roky později přijeli do Pekingu k chánu Kublejovi, který si Marca velmi oblíbil a pověřil ho různými státními funkcemi. Jako inspektor procestoval mnoho provincií na jihozápadu Číny, dobité Tatary. Po dobu tří let se stal Marco správcem města Jang-čou.
V roce 1292 dostali Polové povolení vrátit se do vlasti. Doprovázeli princeznu, která měla být provdaná za vládce mongolské dynastie ílchánů v Persii. Polové se dostali po moři do Indočíny, Indonésie, Cejlonu, Indie až do Perského zálivu, odtud po souši do Trapezuntu na Černém moři a lodí do Cařihradu.

Na cestě do Benátek na přelomu roku 1295 až 1296 upadl Marco do janovského zajetí, kde nadiktoval spoluvězni Rusticellovi z Pisy cestopis Milión a odkud byl propuštěn v roce 1299. Po propuštění žil Marco v Benátkách jako velmi bohatý kupec. Podle jedné verze cestopisu, který byl velmi populární a rozšiřoval se v rukopisné podobě po celé Evropě, byl Marco velitelem benátské galéry a byl zajat Janovany v námořní bitvě u Korčuly 1. září 1298. Podle současného pohledu je to nepravděpodobné, neboť Marco byl státník a kupec, nebyl námořníkem ani válečníkem. Podle další verze měl být Polo zajat v bitvě u Laiazza mezi Janovany a Benátčany v roce 1296. To je však také nepravděpodobné, neboť je doloženo, že v té době byli ještě Polové v Persii.
Po propuštění z vězení žil Marco v Benátkách ještě 25 let jako bohatý kupec. Dokonce v den smrti dne 8. ledna 1324 sepsal závěť.

Marco Polo byl na svou dobu velmi vzdělaný, byl dobrý křesťan, nikdy neopomněl se vyjádřit o hanebnostech Mohameda, uměl číst a psát, byl velmi sečtělý. Ovládal jazykem i písmem čtyři orientální jazyky, jen je spor mezi vědci o to, které to byly. Rozhodně to nebyla čínština, neboť chybně překládal termíny i názvy čínských měst. Určitě ale ovládal perštinu (naučil se jí během cesty po Persii a čínská města nazýval persky) a mongolštinu, která byla úředním jazykem v říši chána Kublaje. Pravděpodobně třetím jazykem byla ujgurština, jazyk tureckých Ujgurů. Tento jazyk ještě za doby Džingischána, dědy Kublaje, byl dvorským jazykem. Sporné mezi vědci zůstává, zda byla čtvrtým jazykem arabština, kterým mluvilo jen duchovenstvo nebo tangutština - dialekt tibetštiny.

Marco nadiktoval svou knihu benátským nářečím a nazval ji od počátku "El Milionus". Jak Marco, tak i jeho otec byli známi v Benátkách jako Milliones, což znamená tisíckrát tisíc liber. Marco dostal přezdívku Milionový pan Marco. Jeho dům v Benátkách byl a je dosud znám jako Dvůr milionů. Je mnoho verzí, co znamená název knihy. Jednak se říká, že znamená obrovské jmění chánovo, o kterém mluvil Marco vždy jako o milionovém. Jednak to může být odvozenina z jména Emilio, tak říkali Nicolovi, anebo to může být přezdívka Marca pro jeho obrovské jmění; ve své závěti odkázal 72 kila zlata, což činilo několik milionů benátských marek.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 27.12.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Marco PoloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­