ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ariosto Lodovico (*08.09.1474 - †06.07.1533)

­­­­
"Il divino" - božský italský renesanční básník Lodovico Ariosto se narodil ve městě Reggio a na přání svého otce studoval práva. Brzy jich však zanechal a věnoval se literatuře. Roku 1500 mu zemřel otec a musel se starat o svých 10 mladších sourozenců i o matku. Také proto vstoupil do služeb kardinála Ippolita d'Este.
Ve svém díle se snažil vykreslit individualitu člověka nezávislého na církvi, přesto trávil většinu času v církevních institucích, kde obhajoval své představy o světě.
Po smrti kardinála I.d'Este (1520) Ariosto odešel do služeb velkovévody Alfonsa d'Este. Roku 1525 se vrací do Ferrary, kde si vystavěl malý domek se zahradou.
Ariosto se také věnuje divadlu, které dal vévoda d'Este postavit dle jeho návrhu. Napsal pro něj několik her a přeložil i pár antických komedií. V této době vydá konečnou verzi Zuřivého Rolanda (1532); smí ho osobně předat císaři Karlu V.

DÍLO:

Zuřivý Roland (Orlando furioso - rytířský epos; 1516, 1521, 1532)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anchese (Aneta Suchomelová), 10.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zuřivý Roland
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Lodovico AriostoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­