ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ariosto Lodovico (*08.09.1474 - †06.07.1533)

­­­­

Zuřivý Roland

Je to epos bez jednotné kompozice. Je to vlastně řetězec kouzelných epizod z Artušových románů, od řeckých a římských klasiků a odjinud. Látkou navazuje na Zamilovaného Rolanda od italského básníka 15. století Mattea Bojarda. V Zuřivém Rolandu líčí básník výpravu Saracenů do Francie proti Karlu Velikému. Karel je poražen, opevní se v Paříži a je obléhán Agramantem, vůdcem pohanů. Do Paříže přichází strýc Rolandův Rinaldo, hledaje Angeliku, dceru kytajského císaře, jež dobyl Roland za hrdinných bojů v Asii. Angelika Rolanda odmítá, neboť miluje chudého ale krásného Maura Medora. Rinaldo je poslán pro pomoc do Anglie. Angličané i Skotové se vypraví do Francie, přichází i Ruggiero, který byl zaklet na hradě čaroděje Atlanta. Ten má okřídleného koně zvaného Hippogryf, a štít, jehož lesk je tak oslnivý, že klesá k zemi, kdo na něj pohlédne. Ruggiero je vysvobozen ze zajetí Bradamantou, jíž čarodějka Melissa věští, že se spojení Bradamanty s Ruggierem vzejde slavné potomstvo. Pohanský král Aghramante je obklíčen v táboře, přivolává pomoc, nastane boj, v němž je Ruggieoro raněn. Přitáhne Rinaldo a Saraceni jsou porážkou přinuceni vrátit se do Afriky. Tam přispěchá křesťanský rek Astolfo se svým loďstvem. Agramante se svými reky podnikne souboj s křesťany a je zabit. Křesťané se slavně vracejí do Francie. Vedle těchto bojů probíhají děje plné lásky, dobrodružství, kouzel a nebezpečí. Ruggiero dostane po různých bojích a překážkách Bradamantu. Roland, jenž touží po Angelice, pozná, že Angelika se stala chotí Medorovou, jehož našla těžce raněného a jenž se její péčí uzdravil. Roland pozná marnost své touhy, zešílí a ničí vše, co připomíná lásku Angeliky k Medorovi. Rytíř Astolfo zuřícího Rolanda chytí a vyléčí jej z jeho šílenství - dává mu vdechovati ztracený rozum z láhve, jež vzal na měsíci, kde je vše, co lidé ztratili. Jen hloupost není na měsící žádná, praví básník – "neb té se od nás hnouti nenapadne."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Chemikals, 08.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Lodovico Ariosto - Zuřivý RolandMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­