ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mašínová Leontina (*16.03.1882 - †12.02.1975)

­­­­
Česká spisovatelka historické prózy a poezie pro mládež i dospělé čtenáře, autorka loutkových her. Narodila se 16. března 1882 v Plzni v rodině lékárníka, vystudovala klášterní učitelský ústav voršilek.
Po ukončení studia od roku 1911 učila na několika vesnických školách a od roku 1923 se usadila v Lázních Bělohrad, kde zůstala po celý zbytek života. V tomto městečku se také narodil spisovatel Karel Václav Rais. V roce 1930 byla předčasně penzionována a věnovala se pouze literární tvorbě. Publikovala v Lidových novinách, v Právu lidu a v časopise Venkov. Za historickými prameny podnikala tématické cesty po Evropě - Německo, Polsko, Francie - i po Spojených státech amerických. Mnoho času věnovala zejména studiu života a díla Jana Ámose Komenského.
Zemřela 12. února 1975 v Lázních Bělohrad.

DÍLO:

Ve své tvorbě se orientovala zpočátku na nejmenší děti, vydala pro ně Obrázky a veršíčky pro nejmenší dětičky (1928), poté i na starší děti - Jdou muzikanti pohádkou (1941).

Věnovala se i psaní poezie a loutkových her, ale tato část její tvorby z dnešního hlediska není vyhledávaná, měla ve své době pouze výchovnou úlohu.

Leontina Mašínová se našla v historické tvorbě, zde psala nejen životopisné romány, ale i povídky, pohádky a pověsti. Vždy vycházela z historických pramenů a nejraději vybírala témata svých děl z náboženských konfliktů v naší zemi. O tom svědčí její román Milíč z Kroměříže (1926) - čerpala z období reformace a jednoty bratrské nebo ze stejného období dějin je i román Hořící sloup (1936).

Pro děti a mládež napsala pohádky a pověsti čerpající z historie - Z dávných dob (1969) a Staré pověsti a legendy (1941).

Román Uletělo jaro (1925) se trochu v její tvorbě vymyká, protože nás provádí Prahou 19. století a je historickým pramenem života lidí v té době.

Nepochybně stěžejním dílem Leontiny Mašínové jsou práce o životě a díle Jana Ámose Komenského - její trilogie s názvem Nesmrtelný poutník, který se skládá z prvního dílu s názvem Mladá léta Jana Ámose (1957), druhého dílu s názvem Do labyrintu světa (1958) a třetí díl má název Planoucí pochodeň (1961).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 22.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Leontina MašínováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­