ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Fikar Ladislav (*26.09.1920 - †12.07.1975)

­­­­
Narodil se v Samotíně u Žďáru nad Sázavou a zemřel v Praze.
Byl lyrický básník a překladatel.

Otec byl rolník. Po maturitě na gymnáziu v Německém (Havlíčkově) Brodu (1941) byl nasazen v Praze. Na FF UK v Praze studoval 1945-48 filozofii a srovnávací literaturu. Od r.1947 pracoval v nakladatelství Borový (od 1949 Československý spisovatel), r.1952 se zde stal šéfredaktorem a v roce 1956 ředitelem. V r.1959 byl z ideologických důvodů odvolán. V r.1960 se stal vedoucím dramaturgem jedné z tvůrčích skupin Československého státního filmu. Po rehabilitaci byl v letech 1968-70 opět ředitelem Československého spisovatele, ale poté byl znovu odvolán. Po krátkém působení v nakladateství Albatros odešel v roce 1973 do invalidního důchodu.
Jedinou za života vydanou Fikarovou sbírkou zůstala vyhraněná prvotina Samotín (1945) vyjadřující prostřednictvím bohaté obraznosti a metaforiky snahy o znovustvoření naplno prožitého času, závrať z jeho míjení, i atmosféru rozjitřené mladosti a milostné trýzně smyslů. Fikar se přitom soustřeďuje na motivy dětství, chlapecké zamilovanosti a opuštěnosti místa svého srdce. Sevřenou i vášnivě vyznavačskou podobu má lyrika posmrtně vydaná v knize Kámen na hrob (Mnichov 1988, souborně Fikarova poezie ve svazku Samotín - 1992). Významná byla i Fikarova spolupráce překladatelská (S.Ščipačov, A.P.Čechov, R.M.Rilke).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pája delfínek, 26.02.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Ladislav FikarMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­