ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sidon Karol Efraim (*09.08.1942)

­­­­
Karol Sidon se narodil v roce 1942 ve smíšeném manželství. Otec-Žid zemřel v koncentračním táboře v Terezíně v Malé pevnosti a matka se se synem až do konce války musela skrývat. Sidon vystudoval FAMU a působil ve studiu J.Trnky a v letech 1968-69 v Literárních novinách a Listech až do jejich zrušení. V roce 1968 vydal svou první knihu Sen o mém otci. Jedná se o autobiografii, která se stala kultovní knihou tehdejší mladé generace. Ve stejném roce jeho hra Zákon dostala cenu za nejlepší rozhlasovou hru roku. Psal i jiné rozhlasové hry, např. Páté přikázání, Cyril, Dvojí zákon. Jeho scénáře oslovily i takové režiséry jako Juraje Jakubiska: Zběhové a poutníci, Ptáčkové, sirotci a blázni, Na shledanou v pekle, přátelé. Další kniha Sen o mně vynesla Sidona mezi nejúspěšnější česky píšící židovské autory u nás. Uvádění dalších jeho her: Latrína, Shapira, Zpívej mi na cestu, Labyrint bylo komunistickým režimem zakázáno a byly uváděny v divadlech zase až po revoluci.

Počátkem 70. let měl zakázáno vystupovat v televizi, jeho díla se nesměla vydávat. Hry Labyrint (cirkus podle Komenského), románová esej Evangelium podle Josefa Flavia, román Boží osten byly vydány pouze samizdatově. V té době Sidon pracoval jako dělník u Vodních zdrojů, bydlel po rozvodu svého manželství v maringotce a hledal víru v Boha. Opustil práci ve Vodních zdrojích a začal pracovat jako prodavač v trafice, studovat hebrejštinu a židovské tradice. Po podpisu Charty 77 přišel i o práci prodavače, napsal knihu Když umřít, tak v Jeruzalémě a plně se věnoval studiu tóry. Teprve po jejím zvládnutí přestoupil v roce 1978 na židovskou víru. V té době samizdatově vycházely: novela Brány mrazu, rozhlasové hry Třináct oken, Starý příběh. V roce 1978 obdržel exilovou cenu J.Koláře. Pod jménem své manželky Marcely Třebické publikoval dětskou knihu Pohádky ze čtyř šuplíčků a hru k židovskému svátku Mordechaj a Ester.

V roce 1983 emigroval do Německa, kde měl vyjednané stipendium na universitě v Heidelbergu – Vysoká škola pro judaistická studia, a po revoluci pokračoval ve studiu v semináři v Jeruzalémě. Do republiky se vrátil v roce 1992 jako pražský a zemský rabín. Ve své funkci přijal jméno Efraim ben Alexander a jeho spisovatelská aktivita mimo náboženskou problematiku ustala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 20.06.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Sen o mém otci, Sen o mně
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karol Efraim SidonMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­