ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Elgart-Sokol Karel (*18.01.1874 - †21.07.1929)

­­­­
Karel Elgart Sokol

Představitel moravské realistické prózy, dramatik a divadelní kritik, vlastním jménem Karel Elgart. Narodil se jako syn hostinského v Ivančicích. V letech 1884-88 studoval na gymnáziu v Brně a pak přešel na studia učitelství, kde maturoval roku 1892. Své první učitelské místo nastoupil v Jaroměřicích nad Rokytnou a působil zde pět let. Roku 1897 přešel do Brna jako odborný učitel na vyšší dívčí škole spolku Vesna. Od roku 1919 byl ředitelem průmyslové a hospodyňské školy. Stal se jedním z nejvýznamnějších kulturních a společenských činitelů v Brně, a to jako autor řady literárních, výtvarných a pedagogických studií, jako organizátor dívčího školství, funkcionář kulturních institucí a v posledních letech života též jako předseda Moravského kola spisovatelů. V letech 1908-10 vedl s Vilémem Mrštíkem Moravskoslezskou revue. Při své mnohostranné a záslužné společenské činnosti také hojně cestoval, a to nejen po Moravě a Slovensku, jímž byl nadšen, ale často se obracel i dále do ciziny. Navštívil Uhry, Rakousko, Švýcarsko, Jugoslávii, Německo, Dánsko, jižní Francii a několikrát Itálii. Jeho literární dílo nese patrné stopy těchto cest. Zemřel náhle v Potštejně nad Orlicí a pohřben je v Brně.

DÍLO:

Povídky a dojmy z cest: "Děti (1904); Kresby (1906); Májové bouře (1911); Drobečci a drobečky (1919); Tulákovy lásky (1919)"
Povídky a pocity z 1. světové války: "Milostné povídky (1923); Akord života (1923); Zázrak lásky (1924)"
Romány: "Příval (1917); Zlaté rouno (1921); Černý a bílý (1925); Sahara (1929)"
Dramatické pokusy: "Námluvy (1918); Moloch (1920); Slunovrat (1928)"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 30.11.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Karel Elgart-SokolMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­