ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jiménez Juan Ramón (*23.12.1881 - †29.05.1958)

   
­­­­

Španělský lyrický básník Juan Ramón Jimenéz se narodil 23. prosince 1881 v Mogueru v Andalusii. Studoval na jezuitských školách. Brzy začal psát první verše a začal malovat. Roku 1990 započal se studiemi v Madridu, kde se seznámil s tamní literární společností a nikaragujským básníkem Rubénem Daríou, který byl tehdy na vrcholu své popularity. Darío byl také tím, kdo ho podnítil k vydání prvních sbírek, které jsou ve znamení latinskoamerického modernismu. U Jimenéze propukla duševní choroba, zhoršující se po smrti otce, a básník byl nucen se léčit v sanatoriích v Bordeaux a v Madridu. Po překonání choroby žil ještě sedm let osaměle v rodném Mogueru, vydával spoustu poetických sbírek. V roce 1912 se vrátil do Madridu. Brzy na to se seznámil se Zenobiíí Camprubíovou, překladatelkou indického básníka Rabíndranátha Thákura, svou budoucí celoživotní milovanou partnerkou. Po roce 1917 vydával časopis Index a jako tolerantní a citlivý redaktor v něm uváděl to nejlepší, co v té době ve Španělsku vzniklo. Koncem 20. let žil v ústraní, mezi představiteli druhé španělské republiky měl však řadu přátel. Před vypuknutím občanské války odešel s manželkou jako kulturní vyslanec republiky do USA. To ještě netušil, že Španělsko už neuvidí. Žil v exilu v řadě latinsko-amerických zemí, vydával nové sbírky, redigoval výbory své poezie, přednášel na univerzitách. Roku 1956 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel 29. května 1958 v San Juanu de Puberto Rico.

DÍLO:

Básnické sbírky
Almas de violeta (1900, Fialkové duše)
Rimas (1902, Verše)
Arias tristes (1903, Smutné árie)
Jardines lejanos (1904, Daleké zahrady)
Elegías puras (1908, Čisté elegie)
Baladas de primavera (1910, Jarní balady)
La soledad sonora (1911, Zvučící samoty)
Pastorales (1911, Pastorály)
Poemas májicos y dolientes (1911, Básně magické a bolné)
Melancilía (1912, Melancholie)
Laberinto (1913, Labyrint)
Estío (1916, Léto)
Sonetos espirituales (1917, Duchovní sonety)
Diario de un poeta recién casado (1916, Deník básníka novomanžela)
Eternidades (1918, Věčnosti)
Piedra y cielo (1919, Kámen a obloha)
Belleza (1923, Krása)
Canción (1936, Píseň)
La estación total noc las Canciones de la nueva luz (1946, Úplný čas a Písně nového světla)
Romances de Coral Gables (1948, Romance z útesu Gables)
Snímal de fondo (1949, Zvíře z hlubin)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 08.03.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Juan Ramón JiménezMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­