ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sládek Josef Václav (*27.10.1845 - †28.06.1912)

­­­­
Jan Vilímek - Josef Václav Sládek HL

Narodil se 27. října 1845 ve Zbirohu na Křivoklátsku a zemřel 28. června 1912 tamtéž.
Významný básník z okruhu ruchovců a lumírovců, po studiu matematiky a přírodních věd působil jako profesor obchodní akademie a lektor angličtiny.
Od r.1877 redigoval Lumír, od r.1900 se věnoval pouze literatuře. Vedle vlastní tvorby se uplatňoval jako překladatel, velkým kulturním činem jsou jeho překlady Shakespearových divadelních her. Spolu s K.V.Raidem je zakladatelem české umělecké poezie pro děti. V poezii pro dospělé věnoval řadu básní venkovu a venkovskému člověku.

Z DÍLA:

1875 - Básně
1880 - Jiskry na moři
1887 - Sluncem a stínem
1890 - Selské písně, České znělky
1897 - V zimním slunci
1907 - Za soumraku

Dětem:
1887 - Zlatý máj
1888 - Skřivánčí písně
1894 - Zvony a zvonky

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Huhu, 18.02.2005

­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Václav SládekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­