Menu
Bačkora Josef Množislav (*02.02.1803 - †05.12.1876)

Josef Množislav Bačkora se narodil v Malíně u Kutné Hory dne 2. února 1803 jako prvorozený syn v rodině školního pomocníka Františka Bačkory. O deset let později přišel na svět druhý syn, Štěpán, který se později stal věrným Josefovým spolupracovníkem na mnoha projektech. Oba bratry silně ovlivnil pokrokový pedagog Jan Svoboda, jenž v nich zasel prvotní semínko novátorského ducha.
Josef absolvoval učitelskou preparandu a stal se učitelským pomocníkem v Čáslavi. Později, roku 1822, odešel hledat štěstí do Prahy, kde ale díky nedostatečným finančním prostředkům vydržel jen krátký čas; vrátil se domů a začal vyučovat soukromě. O čtyři roky později se do české metropole vrátil a tentokrát byl již úspěšnější. Nadále pracoval jako domácí učitel, navíc se ještě sám vzdělával - chodil na přednášky na univerzitu a začal studovat polštinu a ruštinu.
Od roku 1837 učiteloval v nové opatrovně v Praze na Malé Straně. Právě zkušenosti nabyté během šesti let, kdy zde působil, se staly základem pro jeho díla a později formulované výchovné a vyučovací metody.
Když se místa v opatrovně díky konfliktům s nadřízenými (prosazoval výchovu v češtině) vzdal, založil spolu s bratrem Štěpánem knižnici Bibliotéka učitelská, v níž vydal 2 sborníky textů pro mládež: Malý gratulant čili přánky malých a Malý vypravěč čili deklamovánky. Roku 1848 založil opět ve spolupráci s bratrem knižnici pro mládež Budečská zahrada. Současně se spolu s ním a dalšími (např. s Františkem Douchou, Janem Sluníčkem atd.) podílel na vydávání prvního českého časopisu pro mládež - Bibliotéka mládeže.
Od roku 1848 začal znova vyučovat, tentokrát v ústavu pro výchovu učitelů. O dvacet let později byl z politických důvodů propuštěn a dán do penze. Kvůli malému důchodu si začal znova přivydělávat domácím vyučováním. Na sv. Mikuláše roku 1876 ve věku třiasedmdesáti let zemřel.
Jako publicista se Josef Množislav Bačkora angažoval v České včele, Vlastimilu, v Květech atd. Z knih jmenujme alespoň nejvýznamnější díla: kromě výše uvedeného Malého gratulanta a Malého vypravěče jsou to např. Počátky ve čtení nebo Pomocná knížka pro učiteli při užívání slabikáře a první čítanky. Díky znalosti ruštiny a polštiny se věnoval také překladatelské činnosti, např. F.V.Bulgarin: Ivan Vyžihin, N.M.Karamzin: První dobytí Sibiře od Rusů atd.
Zdroj: monaska, 13.06.2007
Související odkazy
Čítanka | - | Amen, amen, amen... |
Diskuse k životopisu
Josef Množislav Bačkora
Aktuální pořadí soutěže
-
V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.
Štítky
slohový útvar výklad bez elektřiny tereze šulc báseň kytice mamut moje příjmení inzerce akela hornik želva a zajíc danajský dar muži a hory Eva Ztracený dopis Edgara Allana Poea kra dialekt neff ondřej o řepě ekvivalenty zakon zlomky epopeje šplechty elf samotář spolehlivost Loukotkov doriana lidská svoboda
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 744 175 514
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí