ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bačkora Josef Množislav (*02.02.1803 - †05.12.1876)

­­­­
Josef Množislav Bačkora (1803-1876)

Josef Množislav Bačkora se narodil v Malíně u Kutné Hory dne 2. února 1803 jako prvorozený syn v rodině školního pomocníka Františka Bačkory. O deset let později přišel na svět druhý syn, Štěpán, který se později stal věrným Josefovým spolupracovníkem na mnoha projektech. Oba bratry silně ovlivnil pokrokový pedagog Jan Svoboda, jenž v nich zasel prvotní semínko novátorského ducha.

Josef absolvoval učitelskou preparandu a stal se učitelským pomocníkem v Čáslavi. Později, roku 1822, odešel hledat štěstí do Prahy, kde ale díky nedostatečným finančním prostředkům vydržel jen krátký čas; vrátil se domů a začal vyučovat soukromě. O čtyři roky později se do české metropole vrátil a tentokrát byl již úspěšnější. Nadále pracoval jako domácí učitel, navíc se ještě sám vzdělával - chodil na přednášky na univerzitu a začal studovat polštinu a ruštinu.

Od roku 1837 učiteloval v nové opatrovně v Praze na Malé Straně. Právě zkušenosti nabyté během šesti let, kdy zde působil, se staly základem pro jeho díla a později formulované výchovné a vyučovací metody.

Když se místa v opatrovně díky konfliktům s nadřízenými (prosazoval výchovu v češtině) vzdal, založil spolu s bratrem Štěpánem knižnici Bibliotéka učitelská, v níž vydal 2 sborníky textů pro mládež: Malý gratulant čili přánky malých a Malý vypravěč čili deklamovánky. Roku 1848 založil opět ve spolupráci s bratrem knižnici pro mládež Budečská zahrada. Současně se spolu s ním a dalšími (např. s Františkem Douchou, Janem Sluníčkem atd.) podílel na vydávání prvního českého časopisu pro mládež - Bibliotéka mládeže.

Od roku 1848 začal znova vyučovat, tentokrát v ústavu pro výchovu učitelů. O dvacet let později byl z politických důvodů propuštěn a dán do penze. Kvůli malému důchodu si začal znova přivydělávat domácím vyučováním. Na sv. Mikuláše roku 1876 ve věku třiasedmdesáti let zemřel.

Jako publicista se Josef Množislav Bačkora angažoval v České včele, Vlastimilu, v Květech atd. Z knih jmenujme alespoň nejvýznamnější díla: kromě výše uvedeného Malého gratulanta a Malého vypravěče jsou to např. Počátky ve čtení nebo Pomocná knížka pro učiteli při užívání slabikáře a první čítanky. Díky znalosti ruštiny a polštiny se věnoval také překladatelské činnosti, např. F.V.Bulgarin: Ivan Vyžihin, N.M.Karamzin: První dobytí Sibiře od Rusů atd.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monaska, 13.06.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Amen, amen, amen...
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Množislav Bačkora







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­