ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kožíšek Josef (*06.07.1861 - †06.07.1933)

­­­­

Josef Kožíšek byl český básník a prozaik, autor básní a povídek pro děti, který se narodil 6. července 1861 v Lužanech u Přeštic a zemřel 6. července 1933 v Úvalech u Prahy. Pocházel z početné rolnické rodiny, po maturitě na reálném gymnáziu v Plzni a dodatečné na učitelském stavu v Příbrami se věnoval vyučování na venkovských školách (Mečín, Třeboradice, Klecany, Zápy u Brandýsa nad Labem). Aktivně pracoval v osvětových a pedagogických organizacích, od roku 1920 vedl literární oddělení Státního nakladatelství.

Kožíškův literární zájem se obracel především k nejmladším čtenářům. Jako pedagog usiloval o reformu metodiky školské výuky, pro tyto potřeby sestavil slabikář pro první třídy Poupata (1913), byl spoluautorem školních čítanek Ráno (1919) a Studánka (1924). Začínajícím čtenářům jsou také určeny básničky a drobné prózy s náměty z přírody, domova, dětských her. Jeho verše jsou snadno zapamatovatelné, mají pravidelný rytmus a výrazný rým, často formu říkadel, rozpočítávadel, popěvků. Pro svou hudebnost byly i zhudebňovány a knihy ilustrovány řadou malířů. Na Kožíškových verších, navazujících na J.V.Sládka, se učilo číst několik generací malých školáků. Vydal více než deset knih básní, často i s krátkými prózami (Doma i na sluníčku - 1890, Jiskry a plamínky - 1893, Pohádka lesa - 1923, Svátek v lese - 1925 aj.), pro starší děti byly určeny Pozdravy domů a z domova (1898).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 03.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Josef KožíšekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­