ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Langer Josef Jaroslav (*12.11.1806 - †28.04.1846)

­­­­
Josef Jaroslav Langer (1806-1846)

Obrozenecký básník, satirik, národopisný sběratel. Narodil se jako syn zámožného rolníka a městského chodního v Bohdanči na Pardubicku, studoval gymnázium v Hradci Králové a filozofii v Praze. V roce 1828 zanechal studií, věnoval se literatuře a bohémsky se vyžíval v pražském kulturním a společenském dění i v romantických citových vztazích. V letech 1830-31 spoluřídil časopis Čechoslav. Tam vyšla jeho báseň České lesy, hlásící se jinotajným obrazem životodárného východního větru k příkladu polského povstání. Vzbudila nadšení odbojné mládeže, ale i pozornost úřadů. Politický dohled, rostoucí existenční obtíže i otcův nátlak přiměly Langera počátkem 30. let k návratu do Bohdanče. Tradiční život venkovského městečka mu poskytl jak některé náměty k satirám na šosáctví, tak i půdu k podnětným folklórním výzkumům. Po několika letech zdejšího pobytu však prudce ochabla jeho kulturní aktivita a v souvislosti s tvůrčí i citovou krizí u něho propukly příznaky duševní choroby. Po roce 1835 už téměř nepsal, pomáhal otci v úřadě. Zemřel v rodišti 28. dubna 1846.

DÍLO:

Bájky (1829) - klasicistické vzory
Selanky (1830) - motivy lidových pohádek a pověstí
Kopřivy (1829-31) - satira na národní nesvornost, na vnějškové vlastenectví i na básnickou manýru
Bohdanecký rukopis (1831) - paroduje Hankovo vydání Rukopisů a v narážkách postihuje soudobé kulturní poměry
Starožitné básně ruské (1834) - zamýšlel se nad tvůrčím využíváním lidové slovesnosti
Čeští krakováčci (1835) - tety písní
Svatební obyčeje a písně, České prostonárodní obyčeje a písně - folklórní záznamy a studie

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 12.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Jaroslav LangerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­