ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Holeček Josef (*27.02.1853 - †06.03.1929)

­­­­
Josef Holeček
  • novinář a překladatel ze slovanských jazyků
  • podrobně se zabýval životem jihočeského lidu
  • prvorozený selský syn ze Stožic u Vodňan, podle otcova přání se měl stát knězem
  • studoval v Písku, Českých Budějovicích a v Táboře, kde absolvoval vyšší hospodářskou školu (1873), takže byl poučen o problémech rolnické práce a žil v prostředí vznikajícího selského hnutí
  • přispěl do regionálního almanachu Anemonky (básně omladiny jižních Čech)
  • vlastenecká, slavjanofilská a protikosmopolitická orientace
  • o prázdninách 1873 cesta na Slovensko, 1874 vychovatelem v Záhřebu, 1875 dopisovatelem Národních listů v Hercegovině, 1876 sledoval obranné boje Černohorců proti Turkům, třikrát navštívil Rusko
  • 1884 - 1918 redigoval slovanskou rubriku Národních listů
  • zemřel po záchvatu mrtvice, urna uložena na vinohradském hřbitově

PŘELOŽIL:

Junácké písně národa bulharského (1874, 1875)
finský lidový hrdinský epos Kalevala (1894 - 96)
sbírku lidové tvorby z východního Finska a Kalerie Kanteletar (1904, 1905)
Srbská národní epika (1909, 1915, 1926)

PUBLIKOVAL:

Časopisecky publikované romantické básně - Za svobodu (líčí boje jižních Slovanů s Turky); Černohorské povídky (líčí boje jižních Slovanů s Turky); Junácké kresby černohorské (národní sebevědomí a statečnost Černohorců); Černá Hora v míru (cestopisné črty); Obšit (humorné obrázky z vojenské služby, česká malost a protirakouský postoj); Zrcadlo naší národní společnosti (publicistické práce); Zájezd na Rus (cestovatelské zážitky)

V dalších publicistických pracích se zamýšlel nad životem slonských národů a jako cestu k jejich ozdravení viděl renesanci tradičních postojů a forem, v českém národě se obrátil k lidovým vrstvám a zdroj síly a moudrosti našel v tradici selství.

Své ideové a umělecké záměry pak realizoval v rozsáhlém eposu Naši.
Na deseti svazcích pracoval od roku 1888 do konce svého života, aniž dílo dokončil (poslední knihu Šlechtic a sedlák vydala z nehotového rukopisu dcera).

Po první světové válce:

Publicistické práce: Česká šlechta, Národní moudrost, První tříletí Československé republiky, Selství → jeho vize selství odtažité od reálného poválečného života.
Sokolovič (veršovaný epos z bojů jižních Slovanů s Turky)
Pero (románové vzpomínky na vlastní život, v nichž zachytil atmosféru doby a řadu osobností české politiky a umění 19. století)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Denisa, 11.12.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Holeček







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­