ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Holeček Josef (*27.02.1853 - †06.03.1929)

­­­­
Josef Holeček
  • novinář a překladatel ze slovanských jazyků
  • podrobně se zabýval životem jihočeského lidu
  • prvorozený selský syn ze Stožic u Vodňan, podle otcova přání se měl stát knězem
  • studoval v Písku, Českých Budějovicích a v Táboře, kde absolvoval vyšší hospodářskou školu (1873), takže byl poučen o problémech rolnické práce a žil v prostředí vznikajícího selského hnutí
  • přispěl do regionálního almanachu Anemonky (básně omladiny jižních Čech)
  • vlastenecká, slavjanofilská a protikosmopolitická orientace
  • o prázdninách 1873 cesta na Slovensko, 1874 vychovatelem v Záhřebu, 1875 dopisovatelem Národních listů v Hercegovině, 1876 sledoval obranné boje Černohorců proti Turkům, třikrát navštívil Rusko
  • 1884 - 1918 redigoval slovanskou rubriku Národních listů
  • zemřel po záchvatu mrtvice, urna uložena na vinohradském hřbitově

PŘELOŽIL:

Junácké písně národa bulharského (1874, 1875)
finský lidový hrdinský epos Kalevala (1894 - 96)
sbírku lidové tvorby z východního Finska a Kalerie Kanteletar (1904, 1905)
Srbská národní epika (1909, 1915, 1926)

PUBLIKOVAL:

Časopisecky publikované romantické básně - Za svobodu (líčí boje jižních Slovanů s Turky); Černohorské povídky (líčí boje jižních Slovanů s Turky); Junácké kresby černohorské (národní sebevědomí a statečnost Černohorců); Černá Hora v míru (cestopisné črty); Obšit (humorné obrázky z vojenské služby, česká malost a protirakouský postoj); Zrcadlo naší národní společnosti (publicistické práce); Zájezd na Rus (cestovatelské zážitky)

V dalších publicistických pracích se zamýšlel nad životem slonských národů a jako cestu k jejich ozdravení viděl renesanci tradičních postojů a forem, v českém národě se obrátil k lidovým vrstvám a zdroj síly a moudrosti našel v tradici selství.

Své ideové a umělecké záměry pak realizoval v rozsáhlém eposu Naši.
Na deseti svazcích pracoval od roku 1888 do konce svého života, aniž dílo dokončil (poslední knihu Šlechtic a sedlák vydala z nehotového rukopisu dcera).

Po první světové válce:

Publicistické práce: Česká šlechta, Národní moudrost, První tříletí Československé republiky, Selství → jeho vize selství odtažité od reálného poválečného života.
Sokolovič (veršovaný epos z bojů jižních Slovanů s Turky)
Pero (románové vzpomínky na vlastní život, v nichž zachytil atmosféru doby a řadu osobností české politiky a umění 19. století)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Denisa, 11.12.2004

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Holeček







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)