ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Updike John (*18.03.1932 - †27.01.2009)

   
­­­­
John Updike byl americký prozaik, dramatik, básník a úžasný kronikář proměn americké střední třídy od 50. let po současnost. Byl jedním z posledních autorů poválečné generace z 20. století.
Narodil se 18. března 1932 v Shillingtonu (Pennsylvania, USA) v rodině učitele. Studoval na Harvardu a jeden rok na malířské akademii v Londýně. Roku 1955 se odstěhoval zpět do USA. Psal zde do prestižního časopisu The New Yorker básně a povídky. Usídlil se v Ipswichi v Massachusetts a začal se plně věnovat literatuře. Čerpal hlavně ze svého vlastního života. U postav řeší pocity viny a morální odpovědnosti. Detailně ukazuje motivy a vztahy hrdinů.
Jeho díla odráží i sama přispívají k odtabuizování puritánské tradice. Je nositelem mnoha cen včetně dvou Pulitzerových.
Napsal povídkové soubory Holubí pírko (1962, Pigeon Feathers), Tytéž dveře (1959, The Same Door), Kentaur (1963, The Centaur), O farmě (1965, On the Farm), Dvojice (1968, Couples), Chceš si mě vzít? (1977, Marry me), román Trh v chudobinci (1959, The Poorhouse Fair) a známé Čarodějky z Eastwicku (1984, The Witches of Eastwick), které byly zfilmovány s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Zajímavá je i sága o Harrym Angstromovi alias Králíkovi: Králíku, utíkej! (1960, Rabbit, Run!), Králík je bohatý (1981, Rabbit is Rich), Králíkův návrat (1971, Rabbit Redux), Králík v penzi (1990, Rabbit at Rest).
John Updike zemřel 27. ledna 2009 na rakovinu plic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 08.12.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Chceš si mě vzít? /Marry me?/
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
John UpdikeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­