ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Votruba Jiří London (*16.04.1946)

   
­­­­
Jiří London Votruba

Mgr. Jiří (London) Votruba se narodil 16. dubna 1946 v Chebu. Už po seznámení se s českým jazykem v první třídě základní školy v Gorkého ulici se stal horlivým čtenářem. Později mu rodiče (otec Ing. Jan Votruba a matka Jiřina Votrubová) prozradili, že přečetl až pět pohádkových knížek denně.

Po rozvodu rodičů se odstěhoval k otci do Karlových Varů a poté s jeho druhou rodinou odtud v roce 1960 do Plzně. Tady se staly četba beletrie, amatérská filmová činnost i lehounké nesmělé psaní veršíků a prózy jeho koníčkem. Stejně velký byl ale jeho zájem o slaboproudou elektroniku.
V Plzni se oženil s Evou Dvořákovou, s níž má dceru Janu.

Jeho první profesí se stalo profesionální opravárenství černobílých televizorů, kterému se vyučil v Kutné Hoře. Psaní bylo spíše pro oddech, po večerech.
Když se oženil, rozhodl se nabídnout své síly coby technik Československého rozhlasu Plzeň. Bylo to v září roku 1973. Nabídkou však bylo místo zpravodajského a publicistického redaktora. Přijal ho. Dostal se tak na "parketu", která mu učarovala na celý život.
Po vystudování fakulty žurnalistiky UK v roce 1985 z Československého rozhlasu odešel a věnoval se redaktorské práci postupně v několika vznikajících regionálních periodikách (Škodovák, Region Plzeňska, Plzeňský Večerník).

V roce 2006 odešel do penze. A od té doby už začal naplno psát knížky. První byly z oblasti historie, další jsou zaměřeny na poetickou prózu. Ojediněle píše i verše. Ke svému civilnímu jménu přidal i slovo London (= autor píšící převážně beletrii).

DÍLO:

V roce 2011 napsal knížku Z galerie otců Plzně.
V dalších letech už pod jménem Jiří London Votruba publikoval na historická témata: Takový byl Čeněk Hrbek nebo Za tajemstvím náhrobní desky v klášteře Chotěšov: Za záhadami a zajímavostmi v Plzni, v jejím okolí a na dalších místech západních Čech.
Z poetické prózy: Posílám Ti Pusu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří London Votruba, 09.04.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-A kdybychom se nesetkali...
-Žvandinky
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří London VotrubaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)