ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Votruba Jiří London (*16.04.1946)

   
­­­­
Jiří London Votruba

Mgr. Jiří (London) Votruba se narodil 16. dubna 1946 v Chebu. Už po seznámení se s českým jazykem v první třídě základní školy v Gorkého ulici se stal horlivým čtenářem. Později mu rodiče (otec Ing. Jan Votruba a matka Jiřina Votrubová) prozradili, že přečetl až pět pohádkových knížek denně.

Po rozvodu rodičů se odstěhoval k otci do Karlových Varů a poté s jeho druhou rodinou odtud v roce 1960 do Plzně. Tady se staly četba beletrie, amatérská filmová činnost i lehounké nesmělé psaní veršíků a prózy jeho koníčkem. Stejně velký byl ale jeho zájem o slaboproudou elektroniku.
V Plzni se oženil s Evou Dvořákovou, s níž má dceru Janu.

Jeho první profesí se stalo profesionální opravárenství černobílých televizorů, kterému se vyučil v Kutné Hoře. Psaní bylo spíše pro oddech, po večerech.
Když se oženil, rozhodl se nabídnout své síly coby technik Československého rozhlasu Plzeň. Bylo to v září roku 1973. Nabídkou však bylo místo zpravodajského a publicistického redaktora. Přijal ho. Dostal se tak na "parketu", která mu učarovala na celý život.
Po vystudování fakulty žurnalistiky UK v roce 1985 z Československého rozhlasu odešel a věnoval se redaktorské práci postupně v několika vznikajících regionálních periodikách (Škodovák, Region Plzeňska, Plzeňský Večerník).

V roce 2006 odešel do penze. A od té doby už začal naplno psát knížky. První byly z oblasti historie, další jsou zaměřeny na poetickou prózu. Ojediněle píše i verše. Ke svému civilnímu jménu přidal i slovo London (= autor píšící převážně beletrii).

DÍLO:

V roce 2011 napsal knížku Z galerie otců Plzně.
V dalších letech už pod jménem Jiří London Votruba publikoval na historická témata: Takový byl Čeněk Hrbek nebo Za tajemstvím náhrobní desky v klášteře Chotěšov: Za záhadami a zajímavostmi v Plzni, v jejím okolí a na dalších místech západních Čech.
Z poetické prózy: Posílám Ti Pusu!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jiří London Votruba, 09.04.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-A kdybychom se nesetkali...
-Žvandinky
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří London VotrubaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­