ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kovtun Jiří (*23.04.1927 - †08.09.2014)

   
­­­­

Básník, prozaik, novinář, překladatel a historik se narodil v roce 1927 v Horinčevu v Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajina), vystudoval práva na Universitě Karlově a po roce 1948 emigroval do Německa. Působil jako sociální pracovník v německých a norských uprchlických táborech. Více než dvacet let byl redaktorem rádia Svobodná Evropa (1951-73). V té době byl kmenovým autorem časopisu Svědectví Pavla Tigrida.

V roce 1973 přesídlil do USA a pracoval opět v rozhlasové stanici, tentokrát v Hlasu Ameriky. V New Yorku vystudoval Vysokou školu knihovnickou a od roku 1977 byl specialistou slovanského oddělení Knihovny kongresu ve Washingtonu.

Psal básně, prózu i eseje. Z jeho díla třeba vyzdvihnout román Pražská ekloga a novelu Zpráva z Lisabonu. Jeho historické studie - Slovo má poslanec Masaryk, Masarykův triumf, Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera a další rozhodně ukazují nový pohled na historické události, zejména s ohledem na jiné možnosti přístupu ke studijnímu materiálu. Významná je i jeho překladatelská činnost - překládal Borise Pasternaka, J.Brodského, O.Mandelštama.

Jiří Kovtun zemřel 8. září 2014 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 01.12.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zpráva z Lisabonu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří KovtunMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­