ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kovtun Jiří (*23.04.1927 - †08.09.2014)

­­­­

Básník, prozaik, novinář, překladatel a historik se narodil v roce 1927 v Horinčevu v Podkarpatské Rusi (dnešní Ukrajina), vystudoval práva na Universitě Karlově a po roce 1948 emigroval do Německa. Působil jako sociální pracovník v německých a norských uprchlických táborech. Více než dvacet let byl redaktorem rádia Svobodná Evropa (1951-73). V té době byl kmenovým autorem časopisu Svědectví Pavla Tigrida.

V roce 1973 přesídlil do USA a pracoval opět v rozhlasové stanici, tentokrát v Hlasu Ameriky. V New Yorku vystudoval Vysokou školu knihovnickou a od roku 1977 byl specialistou slovanského oddělení Knihovny kongresu ve Washingtonu.

Psal básně, prózu i eseje. Z jeho díla třeba vyzdvihnout román Pražská ekloga a novelu Zpráva z Lisabonu. Jeho historické studie - Slovo má poslanec Masaryk, Masarykův triumf, Tajuplná vražda: Případ Leopolda Hilsnera a další rozhodně ukazují nový pohled na historické události, zejména s ohledem na jiné možnosti přístupu ke studijnímu materiálu. Významná je i jeho překladatelská činnost - překládal Borise Pasternaka, J.Brodského, O.Mandelštama.

Jiří Kovtun zemřel 8. září 2014 v Praze.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 01.12.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Zpráva z Lisabonu
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří KovtunMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)