ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.63
Hodnoceno: 8x Prosím, ohodnoť práci

Hudba, tanec a divadlo

- zamyšlení/referát na téma hudba, tanec a divadlo

Hudba nás obklopuje celý život. Maminky zpívají svým dětem na dobrou noc ukolébavky. Ve školce a škole se vyučuje hudební výchova i zpěv a spousta dětí hraje na nějaký hudební nástroj v lidové škole umění. Mnoho dětí se učí hrát na klavír nebo na nějaký dechový nástroj - zobcovou nebo příčnou flétnu, trubku, klarinet nebo hoboj. Talentované děti se účastní recitálů a představení, kde mohou prokázat své hudební dovednosti, ale zároveň se učí vypořádat s pocitem trémy před publikem, což je mnohdy více náročné, než se zdá.

Dospívající často hrají na klasickou či elektrickou kytaru, klávesy a bicí. Mnozí z nich sní, že budou mít svoji kapelu a budou slavní. V poslední době vzrostl také zájem o smyčcové nástroje, zejména o housle, díky mladým a populárním umělcům, jakými jsou Vanessa Mae nebo český houslista Pavel Šporcl.

Lidé poslouchají muziku z různých rádiových stanic, nebo si kupují kazety a cédéčka, která úplně nahradila vinylové desky. Také města a vesnice jsou plné hudby. Ve velkých městech najdeme různé koncertní síně, jazzové, bluesové a rockové kluby, různé taneční kavárny a spoustu diskoték. Na vesnicích se pořádají koncerty vážné hudby v kostelích nebo se zde rovněž často můžeme setkat s vesnickými zábavami, na nichž hrají různé skupiny, většinou nějaká místní nebo z okolí.

Ludwig van Beethoven a Wolfgang Amadeus Mozart jsou pravděpodobně ti nejznámější skladatelé. Mezi další významné skladatele se bezpochyby řadí Joseph Haydn, Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Richard Wagner, Čajkovský nebo Sibelius. I v české historii nalezneme pár důležitých skladatelů, například Smetana, Dvořák nebo Janáček.

Tancovat docela umím, protože jsem před dvěma lety chodila se spolužáky do tanečních. Naučili nás tam klasické tance jako polku, valčík a waltz. Teď se mi to hodí, když chodím v zimě a v létě na plesy. Také nás tam učili rumbu, sambu, tango a další latinskoamerické tance, ale ty si už nepamatuji.

Do divadla se chodí ve společenských šatech a lístky se většinou kupují dopředu. Můžeme si sednout na klasická sedadla, na balkon nebo do lóže. Divadelní program obsahuje zpravidla informace, zda se jedná o premiéru, jaké je herecké obsazení nebo kdo vytvořil choreografii a kostýmy. Myslím si, že atmosféra je vždycky lepší, pokud herci hrají naživo, protože každé představení je jiné a svým způsobem jedinečné.
O přestávkách, kdy se na pódiu zavírá opona a mění se scény a kulisy, mají diváci možnost zajít si na toalety, občerstvit se nebo jen tak na chodbě nebo ve foyer diskutovat o hře.

Existují různé divadelní žánry, například loutkové divadlo, tragédie, komedie, muzikály nebo historické hry. Podle mého názoru divadlo, balet, opery, operety a koncerty vážné hudby navštěvují převážně lidé starší generace, zatímco nás mladé lákají zejména muzikály. Několik už jsem jich také viděla a musím říci, že se mi velice líbily. Nejen hlasové a herecké projevy, ale i choreografie a scéna byly nádherné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.04.2009

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Hudba, tanec a divadloMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­