ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jerome Jerome Klapka (*02.05.1859 - †14.06.1927)

­­­­
Jerome K. Jerome 02

Jerome Klapka Jerome se 2. května roku 1859 stal v anglickém Staffordshiru čtvrtým dítětem svého otce, jehož jméno znělo Jerome Clapp, ale později se nechal přejmenovat na Jerome Clapp Jerome. Jerome vyrůstal společně se sestrami Paulinou a Blandinou a s bratrem Miltonem, který brzy zemřel, v chudých poměrech, což popisuje ve své autobiografii My Life and Times. Změnil si prostřední jméno na Klapka podle maďarského generála Györgya Klapky, který pobýval v Anglii a udržoval s jeho rodinou přátelské styky.

Jeho snem bylo stát se politikem nebo učencem, ale kvůli smrti rodičů v roce 1872 ukončil studium a snažil se najít zaměstnání, které by ho uživilo. Pracoval u železniční společnosti London and North Western Railway, kde setrval čtyři roky.

V roce 1877 se inspiroval Blandininou láskou k divadlu a pokoušel se působit jako herec pod uměleckým jménem Harold Crichton. Spojil se se společností, která režírovala hry za malé náklady, často napsané některým z herců, a která si sama vyráběla kostýmy a rekvizity. Toto období později komicky popisuje ve své knize On the Stage - and Off, ze které je zřejmé, že byl v té době bez finančních prostředků.

Po třech letech na jevišti, které mu nepřinesly výraznější úspěch, se ve 21 letech rozhodl hledat nové zaměstnání. Pokoušel se stát se žurnalistou, psal eseje a krátké satirické příběhy, ale většina z nich byla odmítnuta. V následujících letech pracoval jako učitel, skladník a úředník u advokáta.

V roce 1885 konečně dosáhl úspěchu díky již zmíněné knize On the Stage - and Off, jejíž publikování mu otevřelo cestu pro další tvorbu. Následně byla vydána sbírka humoristických esejí Idle Thoughts of an Idle Fellow.

21. června 1888 se oženil s ženou, která se jmenovala Georgina Elizabeth Henrietta Stanley Marris a která se až devět dní poté rozvedla se svým prvním manželem. Georgina měla z předchozího pětiletého manželství dceru, jež zdědila jméno po své matce a přezdívalo se jí Elsie. Jejich svatební cesta probíhala na řece Temži, což výrazně ovlivnilo Jeromovo další a nejvýznamnější dílo Three Men in a Boat (Tři muži ve člunu).

Po propuknutí války se dobrovolně nabídl sloužit své vlasti, ale do britské armády nebyl kvůli vysokému věku přijat. Chtěl pomáhat alespoň nějakým způsobem, a tak pracoval ve francouzské armádě jako řidič sanitky. Zkušenosti z války a smrt jeho nevlastní dcery Elsie v roce 1921 oslabily jeho tvůrčí a životní energii. V roce 1926 publikoval svoji autobiografii My Life and Times.

O rok později na cestě z Devonu do Londýna přes Cheltenham a Northampton utrpěl těžký úraz, který mu způsobil krvácení do mozku a ochrnutí. Dva týdny byl ošetřován v nemocnici Northampton General Hospital, 14. června 1927 zraněním podlehl. Byl zpopelněn v Golders Green vedle své rodiny. V jeho rodném Walsallu později zprovoznili muzeum zaměřené na Jeromův život a dílo.

NĚKTERÁ DÍLA:

Idle Thoughts of an Idle Fellow (1886)
Three Men in a Boat to say nothing of a dog - Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) (1889)
The Diary of a Pilgrimage - Poutníkův deník (1891)
Novel Notes (1893)
Second Thoughts of an Idle Fellow (1898)
Three Men on the Bummel - Tři muži na toulkách (1900)
Paul Kelver, a novel (1902)
Tommy and Co (1904)
They and I (1909)
All Roads Lead to Calvary (1919)
Anthony John (1923)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 05.10.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jerome Klapka JeromeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­