ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Žák Jaroslav (*28.11.1906 - †29.08.1960)

   
­­­­
Jaroslav Žák se narodil 28. listopadu 1906 v Praze do rodiny poštovního úředníka a zemřel 29. srpna 1960 tamtéž. Byl to prozaik, autor dramatických a satirických próz.
Po maturitě v roce 1925 na klasickém gymnáziu v Praze studoval v letech 1925-1929 na Filozofické fakultě UK latinu a francouzštinu. Poté vyučoval na středních školách. Po válce působil jako spisovatel a scénárista Čs. státního filmu. Po únoru 1948 byl jako nežádoucí autor (politické satiry ve Svobodném městě, divadelní satira Čistka - 1947) umlčen.
Žák je autorem humorně laděných příběhů z prostředí trampského, školního a sportovního. Literární dráhu zahájil ve spolupráci s malířem Vlastimilem Radou třemi parodiemi, ve kterých s laskavým humorem ironizuje bezduché napodobování života trampů podle brakové četby (Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na parníku Primátor Dittrich - 1930, Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české - 1933) a gangsterskou a kriminální četbou (Z tajností žižkovského podsvětí - 1933). V pozdějším souborném vydání byly parodie nazvány Bohatýrská trilogie (1959). Ze studentského humoru čerpají prózy Študáci a kantoři (1937) a Cesta do hlubin študákovy duše (1938), založené na myšlence věčného boje studentů s profesory odtrženými os života. Obě prózy se staly podkladem pro filmové zpracování, první i pro zpracování divadelní. V době války tvořil tematicky uspořádané sbírky povídek (Vydržte až do finiše - 1939 aj.), některá politicko-satirická díla vyšla až po roce 1989 (Ve stínu Kaktusu - 1990, Konec starých časů - 1991, Na úsvitě nové doby - 1993).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Martina O., 28.02.2009

­­­­

Diskuse k životopisu
Jaroslav ŽákMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­