ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kratochvíl Jaroslav (*17.01.1885 - †20.03.1945)

­­­­
Spisovatel Jaroslav Kratochvíl (1885-1945)

Představitelem venkovské a legionářské prózy. K legionářské próze patří ještě Rudolf Medek a František Langer.

Jaroslav Kratochvíl se narodil 17. ledna 1885 v Tučapech u Vyškova jako syn řídícího učitele. Jeho bratr Bohumil byl nadějným básníkem, zemřel však jako mladý. Kratochvíl studoval Vyšší české gymnázium v Brně, rodina si však nemohla dovolit, aby oba její synové studovali na gymnáziu a přednost dostal Bohumil, Jaroslav odešel do střední hospodářské školy v Přerově, dál studoval Vyšší zemědělskou školu v německém městě Halle, kde dostal diplom agronoma. Nastoupil jako úředník do zemědělství.

V roce 1914 narukoval a byl poslán na ruskou frontu, zde byl zajat, byl mezi prvními československými legionáři a získal hodnost majora. Sympatizoval s Velkou říjnovou socialistickou revolucí a byl proti kontrarevolučnímu vystoupení představitelů československých legií. Dostal se s nimi do ostrého sporu, byl degradován a internován v Irkutsku. Přes Vladivostok se dostal v roce 1920 zpět do vlasti. Nadšení z vítězství socialismu v Rusku ho už nikdy neopustilo.

Po návratu Kratochvíl vystoupil z armády, vedl soudní spory s generálem Gajdou - představitelem legionářů. Musel se hájit za urážku na cti a napsal o tom pojednání Jménem republiky? (1928). Cestoval opakovaně po Rusku a ze svých cest napsal reportáže Z cesty do Ruska (1924). Spoluzaložil Společnost pro hospodářské a kulturní sblížení s Novým Ruskem.

V tomto období napsal rozsáhlou historicko-dokumentaristickou publikaci Cesta revoluce (1922), která dějově začíná v zajateckém ruském táboře a končí utvářením legionářských oddílů. Kratochvíl je nazýván "fanatikem pravdy", a to nejen pro své dílo, ale i soudní spory, které vedl a osobní život.

V roce 1924 vydal svou jedinou knihu, kterou ho lze zařadit do vesnické prózy, a to sbírku povídek Vesnice (1924). Čerpal z osudů lidí na moravském venkově.

Od 30. letech se zařadil do proudu pokrokové levice, v roce 1936 byl členem Výboru pro pomoc demokratickému Španělsku, v roce 1937 byl delegátem II. mezinárodního kongresu spisovatelů v Barceloně a o své cestě napsal knihu reportáží Barcelona - Valencie - Madrid (1937). V roce 1934 vydal prvé dva díly románové ságy Řeka, ze zamýšlených šesti dílů vytvořil pouze první dva pod názvem Prameny. Třetí díl zůstal nedokončen. I tento soubor čerpal z prožitků za války v Rusku.

V roce 1939 byl nucen odejít do důchodu, stal se redaktorem nakladatelství Čin, působil v KSČ, ilegálním Národním výboru, bojoval proti fašismu. Dne 11. ledna 1945 byl zatčen gestapem a odvezen do koncentračního tábora Terezín, kde krátce před koncem 2. světové války dne 20. března 1945 umírá na zápal plic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 21.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Jaroslav KratochvílMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­