ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Moravcová Jana (*08.05.1937)

­­­­
Jana MoravcováVlastním jménem Jana Neumannová. Narodila se roku 1937 v Černčicích u Loun. Dětství a mládí strávila v Lounech, od vysokoškolských studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy žije v Praze. Pracovala jako nakladatelská redaktorka (Lidové nakladatelství, Československý spisovatel, AIEP).
Je básnířka, prozaička a překladatelka, autorka více než třiceti knižních titulů - vstoupila do literatury počátkem sedmdesátých let knížkami veršů a pohádek pro děti (např. Pohádky stříbrného delfína). Lyrické reflexe současného člověka, jeho hledání životních hodnot, ale i reminiscence na dětství a mládí jsou náplní jejích básnických sbírek (např. Sněhokruh, Tichý kormorán, Přesýpací vteřiny). Také ve svých většinou psychologicky směřovaných prózách se autorka zabývá současností (např. Měsíc krásného zešílení, Gepard je nejrychlejší, Případy vlídného detektiva). Příběhy, mnohdy ozvláštněné prvky tajemství a napětí, přitom provází autorčin vlídně ironický nadhled, o čemž ostatně svědčí i knížka povídek Třináct barev lásky - čtení o zvláštnostech citu, jenž nás dokáže často v nestřežených okamžicích záludně přepadnout. Je to sbírka třinácti povídek, která je věnována rozmanitým láskám, láskám s prvky tajemna, někdy detektivky a jindy hororu, kterým je však společné to, že je autorka koření humorem a nadsázkou (jde o tyto povídky: Příběh mé kamarádky Venduly, Příběh o legendě, MIKI BAR, Černá slepice, Kytka, Blázinec pro Elišku, Návrat, Jak napravit kolegu, Pohádka o muži, který hodně myslel, Přítel, Květ divizny, Údolí dešťů, Růžový příběh).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J.i.t.t.a., 06.11.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jana MoravcováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­