ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zábrana Jan (*04.06.1931 - †03.09.1984)

­­­­

Jan Zábrana byl za svého života básníkem, prozaikem a překladatelem. Narodil se 4. června 1931 v Herálci u Humpolce v učitelské rodině. Oba jeho rodiče se angažovali v politice (aktivní členové národně socialistické strany) a pro tuto činnost byli po vykonstruovaném obvinění z velezrady v roce 1950 (matka), respektive 1952 (otec) odsouzeni k mnohaletému vězení. Také z těchto důvodů Zábranu nepřijali ke studiu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde chtěl navštěvovat semináře klasické filologie. A tak od konce roku 1950 absolvoval alespoň čtyři semestry bohosloví; i z tohoto studia byl ovšem v polovině roku 1952 vyškrtnut. V témže roce, když byl uvězněn i jeho tatínek, byl rodině zabaven veškerý majetek a Zábrana byl nucen se vystěhovat z jejich rodinného domku v Humpolci do Prahy. Následně se živil jako obyčejný dělník (zámečník, brusič...). Od poloviny padesátých let se řadil k překladatelům z povolání, stal se i členem Kruhu překladatelů.

Je autorem tří básnických knih - Utkvělé černé ikony (1966), Stránky z deníku (1968) a Lynč (1968; později pod titulem Samosoud). Hlavními tématy jeho poezie jsou milostné vztahy a jejich nejistoty, láska, nesvoboda, smrt nebo tvoření. Od příběhů jedinců, kteří prožívají různé osudy v podmínkách politické nesvobody dochází k zobecňující charakteristice životních prožitků té části mladé generace, jíž bylo odpíráno uplatnění podle jejich vloh a talentu. Také nadužívá obrazných vyjádření, různých forem (jako je klasický sonet, litanický patos, civilní projev...). Celkově vyšly jeho sbírky v přepracované podobě pod názvem Básně (1993). Spolu s Josefem Škvoreckým, svým celoživotním přítelem, napsali detektivní trilogii Vražda pro štěstí (1962), Vražda se zárukou (1964), Vražda v zastoupení (1967) a knihu pro děti Táňa a dva pistolníci (1965). Po celý život se Jan Zábrana věnoval překladům poezie i prózy z ruštiny a z angličtiny. Byl také editorem spisů Grahama Greena a A.C.Doyla. Překlady a antologie provázel často studiemi a esejemi. Pro poznání jeho myšlenkového zázemí i osudů proskribovaných spisovatelů jeho generace je významný výbor z jeho deníků Celý život (1992).

O rodinném prostředí, v němž autor vyrůstal, vypovídá vzpomínková kniha jeho matky Jiřiny Zábranové Ohlédnutí (1994).

Jan Zábrana umírá 3. září 1984 v Praze na rakovinu.

Z DÍLA:

Básnické sbírky
Básně (1993)
Zeď vzpomínek (1992) - cyklus básnických textů, napsaný na přelomu 60. a 70. let a vydaný posmrtně
Jistota nejhoršího (1991)
Lynč (1968)
Stránky z deníku (1968) - sbírka sonetů
Utkvělé černé ikony (1966)

Eseje
Potkat básníka (1989) - obsáhlý posmrtný výbor z doslovů a předmluv; Zábrana zde dokázal poutavým způsobem sloučit do výstižného portrétu životopisná a historická fakta

Deníky
Náruč plná vřesu (1998) - skautský deník
Celý život (1992) - deníkové záznamy vedené od gymnazijních let; podávají ucelený obraz o Zábranově osobnosti

Spolupráce s Josefem Škvoreckým
Vražda v zastoupení (1967)
Táňa a dva pistolníci (1965) - próza pro děti
Vražda se zárukou (1964)
Vražda pro štěstí (1962)

Povídky
Sedm povídek (1993) - posmrtně vydaný výbor povídek z 50. let

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan ZábranaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­