ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pilař Jan (*09.09.1917 - †19.10.1996)

­­­­

Jan Pilař, básník, překladatel a od roku 1948 představitel socialisticky angažované poezie, se narodil 9. září 1917 ve Stříbřeci u Třeboně (nedaleko Jindřichova Hradce) do rodiny četnického strážmistra. Roku 1936 odmaturoval na gymnáziu v Klatovech, pak studoval český a francouzský jazyk na vysoké škole, konkrétně na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Protože byl vysokoškolským studentem, byl 17.11.1939 zatčen a následně na tři měsíce uvězněn v koncentračním táboře Sachsenhausen. Svá studia zakončil až v roce 1946 titulem PhDr. Pracoval jako redaktor a šéfredaktor v Lidových a Literárních novinách, stal se i ředitelem Československého spisovatele. Počátkem sedmdesátých let se stal taktéž polonistou na Filozofické fakultě UK. Do důchodu odešel v roce 1989.

Jeho první básnickou prvotinou byl roku 1939 Jabloňový sad a poté se představil ve skupině čtrnácti mladých autorů (patřil k nim například K.Bednář, I.Blatný, J.Orten, O.Mikulášek...) v Jarním almanachu básnickém 1940.
Ve své tvorbě se Jan Pilař zabýval zejména přírodní lyrikou, přičemž nejčastějšími motivy byly vztah k přírodě, k domovu, láska.
Vracel se také k atmosféře války, věznění a okupace, a to meditativními sbírkami Dům bez oken (1942), Okov (1946) a Sníh (1948).
Přizpůsobení požadavkům vládnoucí ideologie vyjadřují mimo jiné sbírky Radost na zemi (1950), Hvězda života (1953), které oslavují jednoduchými verši nový život.
Poněkud dramatičtější jsou sbírky Strom se nepohřbívá (1957) a Krajinou pádí kůň (1967).
Pilař často překládal moderní polskou poezii, ale překládal i ze spousty jiných jazyků (z ruštiny, bulharštiny, slovenštiny, němčiny a španělštiny). Pravidelně se věnoval literární kritice a publicistice.

Jan Pilař užíval ve svých začátcích také pseudonymu Jiří Podhorský a šifer J. P., jp, jpř. Zemřel 19. října 1996 v Praze.

Z DÍLA:

Krajinou pádí kůň (1967) - sbírka z druhé poloviny 60. let, do níž proniká neurčitými opisy naznačovaný pocit úzkosti a zmaru
Strom se nepohřbívá (1957) - sbírka reagující na politický otřes způsobený roku 1956 Chruščovovým projevem
Hvězda života (1953)
Radost na zemi (1950) - sbírka, jejíž jednoduché verše oslavují nový život, především na venkově
Sníh (1948)
Okov (1946)
Dům bez oken (1942) - válečná sbírka
Jabloňový sad (1939)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 10.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobří lidé (Sluneční vůz)
-Sluneční vůz
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan PilařMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­