ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jelínek Jan Křtitel (Hanuš) (*03.09.1878 - †27.04.1944)

­­­­
Hanus Jelinek

Básník, překladatel z francouzštiny, propagátor francouzské kultury se narodil jako Jan Křtitel Jelínek 3. září 1878 v Příbrami. Vystudoval tamní gymnázium a pokračoval v Praze ve studiu filosofické fakulty, obor český a francouzský jazyk. V letech 1901-18 byl profesorem na Českoslovanské obchodní akademii v Praze. V roce 1905 se oženil s Boženou Jiráskovou, akademickou malířkou, dcerou Aloise Jiráska. Již jako profesor obchodní akademie se zúčastnil společenského a kulturního života. Od roku 1918 pracoval na Ministerstvu zahraničí a v roce 1919 byl členem mírových jednání ve Francii. V letech 1922-25 řídil Československou tiskovou kancelář v Paříži.

Jelínek se výrazně zasadil o upevnění československo-francouzských kulturních styků, překládal z francouzštiny nejen poezii, ale také prózu a divadelní hry, například Moliéra. Nejvýznamnější jsou ale jeho překlady středověké zlidovělé poezie, i dnes velmi ceněné Zpěvy sladké Francie (1925) nebo méně známé Starofrancouzské zpěvy milostné a rozmarné (1936). V těchto překladech prokázal Jelínek svůj básnický talent a cit pro jazyk.

Již jako mladý se pokoušel o milostnou poezii - Sentimentalita mládí (1902) a Konec karnevalu (1902). Dál v této poezii nepokračoval, byl jen příležitostným básníkem, svůj talent vložil zcela do francouzských překladů a organizování kulturního života.

Ve své době byl významným divadelním kritikem a redaktorem časopisu Lumír. Ke konci života byl postižen očním onemocněním, proto své paměti Zahučaly lesy diktoval. Tyto paměti vyšly posmrtně, zemřel 27. dubna 1944 v Praze.

I kdyby Hanuš Jelínek vytvořil pouze jedno dílo za celý svůj život, jeho Zpěvy sladké Francie nám ho budou i nadále připomínat, protože tyto verše jsou stále živé a čtenářsky vyhledávané.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 17.02.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Zpěvy sladké Francie
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Křtitel (Hanuš) JelínekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­