ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jelínek Jan Křtitel (Hanuš) (*03.09.1878 - †27.04.1944)

   
­­­­
Hanus Jelinek

Básník, překladatel z francouzštiny, propagátor francouzské kultury se narodil jako Jan Křtitel Jelínek 3. září 1878 v Příbrami. Vystudoval tamní gymnázium a pokračoval v Praze ve studiu filosofické fakulty, obor český a francouzský jazyk. V letech 1901-18 byl profesorem na Českoslovanské obchodní akademii v Praze. V roce 1905 se oženil s Boženou Jiráskovou, akademickou malířkou, dcerou Aloise Jiráska. Již jako profesor obchodní akademie se zúčastnil společenského a kulturního života. Od roku 1918 pracoval na Ministerstvu zahraničí a v roce 1919 byl členem mírových jednání ve Francii. V letech 1922-25 řídil Československou tiskovou kancelář v Paříži.

Jelínek se výrazně zasadil o upevnění československo-francouzských kulturních styků, překládal z francouzštiny nejen poezii, ale také prózu a divadelní hry, například Moliéra. Nejvýznamnější jsou ale jeho překlady středověké zlidovělé poezie, i dnes velmi ceněné Zpěvy sladké Francie (1925) nebo méně známé Starofrancouzské zpěvy milostné a rozmarné (1936). V těchto překladech prokázal Jelínek svůj básnický talent a cit pro jazyk.

Již jako mladý se pokoušel o milostnou poezii - Sentimentalita mládí (1902) a Konec karnevalu (1902). Dál v této poezii nepokračoval, byl jen příležitostným básníkem, svůj talent vložil zcela do francouzských překladů a organizování kulturního života.

Ve své době byl významným divadelním kritikem a redaktorem časopisu Lumír. Ke konci života byl postižen očním onemocněním, proto své paměti Zahučaly lesy diktoval. Tyto paměti vyšly posmrtně, zemřel 27. dubna 1944 v Praze.

I kdyby Hanuš Jelínek vytvořil pouze jedno dílo za celý svůj život, jeho Zpěvy sladké Francie nám ho budou i nadále připomínat, protože tyto verše jsou stále živé a čtenářsky vyhledávané.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 17.02.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Zpěvy sladké Francie
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Křtitel (Hanuš) JelínekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)