ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Klepetář Jan (*16.11.1902 - †10.08.1978)

­­­­
Od roku 1937 přijal jméno Jan Karsten. Spisovatel barvitého osudu, jehož životní příběh se stal námětem k románu O.Černocha Alibi (1960). Jan Klepetář se narodil 16. listopadu 1902 v Praze. Obecnou školu vychodil v pražském Karlíně, poté studoval na lounském gymnáziu. V roce 1925 absolvoval lékařskou fakultu, studoval též práva. Pracoval ve studentském hnutí, mezi roky 1923-25 působil v redakci revue Apollón, 1924-25 pak jako dramaturg divadla Komedie. Stýkal se s významnými osobnostmi politiky a kultury, například s K.Bieblem, F.Peroutkou. V roce 1928 byl odsouzen na doživotí za účast na vraždě M.Vörösmartyové. Proces byl pravicovým tiskem zneužit ke kampani proti levici. V roce 1937 byl podmínečně propuštěn. Dva roky pracoval jako úředník v advokátní kanceláři, poté jako redaktor a vedoucí propagačního oddělení různých nakladatelství. Od roku 1949 žil v cizině - Švédsko, SRN, roku 1964 získal státní občanství v USA, kde pracoval jako psychiatr a soudní znalec. Od roku 1974 žil jako americký občan v Praze, kde také 10. srpna 1978 zemřel.

DÍLO:

Publikoval sbírku básní Bílý okamžik a množství článků a próz v periodikách. Sbírkou Bílý okamžik se zařadil k poválečné vitalistické generaci, která spojuje opojení ze života, láskyplnou pokoru a silné sociální cítění a dekadentními prvky. Spolu s A.Cihelkou napsal divadelní hru Zlato (1925). V mírně zmateném ději, v němž se prolíná několik rovin, sledujeme snahy boháčů politiků vyvolat imperialistickou válku s pomocí dálkových radiozářičů, nových otravných plynů, radioděl a neviditelných ponorek. Dělníci se vzbouří a svrhnou vládnoucí vrstvu. Hra byla oceněna v soutěži pražského Proletkultu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 26.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan KlepetářMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­