ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Grossman Jan (*22.05.1925 - †10.02.1993)

   
­­­­

Tento literární a divadelní kritik, režisér a překladatel se narodil v Praze 22. května 1925. V roce 1944 zakončil studium na pražském gymnáziu maturitou, následně studoval srovnávací literaturu a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zde byl žákem Jana Mukařovského a Václava Černého.
Měl blízko ke Skupině 42. Sympatizoval se socialistickou levicí, avšak ve své literárněkritické tvorbě klad důraz na objektivní analýzu. Prosazoval odideologizování literatury i literární kritiky.
Kvůli svým názorům byl jednak vyloučen po únoru 1948 ze studia, jednak nesměl v různých obdobích publikovat, případně režírovat.

Byl člověkem mnoha povolání. Pracoval jako lektor, dramaturg, režisér, umělecký vedoucí v různých divadlech (Národní divadlo, Státní divadlo v Brně, Armádní umělecké divadlo, Městské divadlo Kladno...). Významná byla především jeho činnost v Divadle Na zábradlí. Zde vytvořil éru společensky angažovaných inscenací, které byly založeny na poetice absurdity. Jím režírované hry často upravoval. Výbor z jeho statí o kritice, poezii, dramatu a divadle byl vydán pod titulem Analýzy v samizdatu 1988 (1991) a dále Texty o divadle (1999). Také překládal dramata, a to především z angličtiny.

Jan Grossman patřil k nejvýznamnějším režisérům českého divadla 2. poloviny 20. století. Zemřel 10. února 1993 v Praze, krátce po premiéře hry Alana Bennetta Kafkovo brko, která se hrála v lednu roku 1993 v Divadle Na zábradlí a jíž sám režíroval.

Z DÍLA:

Analýzy (1991)

Knihy věnované Janu Grossmanovi
Texty o divadle (1999)
Inscenace (1997)
Svědectví současníků (1996)

Režie
Král Ubu (1964 - Divadlo Na zábradlí)
Proces (1966 - Divadlo Na zábradlí)
Maryša (1982 - Divadlo Vítězného února)
Don Juan (1982 - Divadlo Vítězného února, 1989 - Divadlo Na zábradlí)
Škola pro ženy (1984 - Divadlo Stanislava Kostky Neumanna)
Kafkovo brko (1993 - Divadlo Na zábradlí)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.04.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan GrossmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)