ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Grossman Jan (*22.05.1925 - †10.02.1993)

­­­­

Tento literární a divadelní kritik, režisér a překladatel se narodil v Praze 22. května 1925. V roce 1944 zakončil studium na pražském gymnáziu maturitou, následně studoval srovnávací literaturu a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zde byl žákem Jana Mukařovského a Václava Černého.
Měl blízko ke Skupině 42. Sympatizoval se socialistickou levicí, avšak ve své literárněkritické tvorbě klad důraz na objektivní analýzu. Prosazoval odideologizování literatury i literární kritiky.
Kvůli svým názorům byl jednak vyloučen po únoru 1948 ze studia, jednak nesměl v různých obdobích publikovat, případně režírovat.

Byl člověkem mnoha povolání. Pracoval jako lektor, dramaturg, režisér, umělecký vedoucí v různých divadlech (Národní divadlo, Státní divadlo v Brně, Armádní umělecké divadlo, Městské divadlo Kladno...). Významná byla především jeho činnost v Divadle Na zábradlí. Zde vytvořil éru společensky angažovaných inscenací, které byly založeny na poetice absurdity. Jím režírované hry často upravoval. Výbor z jeho statí o kritice, poezii, dramatu a divadle byl vydán pod titulem Analýzy v samizdatu 1988 (1991) a dále Texty o divadle (1999). Také překládal dramata, a to především z angličtiny.

Jan Grossman patřil k nejvýznamnějším režisérům českého divadla 2. poloviny 20. století. Zemřel 10. února 1993 v Praze, krátce po premiéře hry Alana Bennetta Kafkovo brko, která se hrála v lednu roku 1993 v Divadle Na zábradlí a jíž sám režíroval.

Z DÍLA:

Analýzy (1991)

Knihy věnované Janu Grossmanovi
Texty o divadle (1999)
Inscenace (1997)
Svědectví současníků (1996)

Režie
Král Ubu (1964 - Divadlo Na zábradlí)
Proces (1966 - Divadlo Na zábradlí)
Maryša (1982 - Divadlo Vítězného února)
Don Juan (1982 - Divadlo Vítězného února, 1989 - Divadlo Na zábradlí)
Škola pro ženy (1984 - Divadlo Stanislava Kostky Neumanna)
Kafkovo brko (1993 - Divadlo Na zábradlí)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: zuzissek, 09.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan GrossmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­