ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Balabán Jan (*29.01.1961 - †23.04.2010)

­­­­
Jan Balabán 2007

Jan Balabán byl český prozaik, publicista a překladatel. Narodil se 29. ledna 1961 v Šumperku, ale od jednoho roku svého života žil v Ostravě.

Na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vystudoval obor český jazyk-anglický jazyk. On i jeho bratr Daniel byli vychováni v křesťanské víře, od roku 1962 spolu žili v Ostravě.

V roce 1984 odjel na dvouměsíční stáž do Skotska na Kings College, po návratu nastoupil do armády. Jeho vojenská služba však brzy skončila a Balabán nastoupil jako technický překladatel do Vítkovských železáren.

Byl celkem dvakrát ženatý a měl dvě děti. Navázal blízké přátelství se spisovatelem Petrem Hruškou, jenž byl vždy prvním kritikem jeho textů. Stejně to platilo i obráceně.

Od roku 2007 pravidelně přispíval do časopisu Respekt.
V roce 2004 byla jeho kniha povídek Možná že odcházíme vyhlášena v anketě Lidových novin jako kniha roku, získala nominaci na Státní cenu za literaturu i cenu Magnesia Litera (2005).
I v další anketě Lidových novin se mu dařilo, v roce 2010 se knihou roku stal jeho román Zeptej se táty. Tato kniha byla také posmrtně oceněna Magnesií Literou (2011).

Jan Balabán zemřel v Ostravě dne 23. dubna 2010 ve spánku.
Jeho přátelé vydali roku 2011 jako dárek k nedožitým padesátinám knihu vzpomínek s názvem Honzo, ahoj!.

Nejčastěji psal existenciální povídky, které zachycovaly hrdiny v životní krizi. Jeho vážná díla s nedostatkem humoru a sociálně kritickým tónem byla ovlivněna především ostravským prostředím, konzervativními názory a jeho životem v Českobratrské církvi evangelické.

Z DÍLA:

  • Středověk (1995) - krátké povídky si všímají podivných zákoutí lidské duše, lidí různě živořících a vyvržených na okraj společnosti
  • Boží lano (1998) - drsné a syrové prózy, jejichž hrdiny jsou svérázní osamělci z autorova rodného kraje
  • Prázdniny (1998) - krátké povídky popisují marnost života
  • Černý beran (2000) - novela o muži ve středních letech, jenž řeší zásadní otázku smyslu života; další hlavní postavou je jeho strýc, který emigruje do Kanady a svoji bláznivou ženu malířku nechává doma
  • Srdce draka (2001) - komiks
  • Kudy šel anděl (2003) - životní příběh věčného outsidera se odehrává na Ostravsku ve 2. polovině 20. století
  • Možná že odcházíme (2004) - sbírka povídek, které zachycují hlavní postavy v krizových situacích
  • 7edm - spoluautor; básně, povídky a reflexivní prózy od sedmi současných českých autorů se pokoušejí na rozhraní snů a reality zmapovat člověka uprostřed dnešního světa
  • Jsme tady (2006) - povídková kniha, která v deseti příbězích nahlíží na osudy hrdinů, jejichž život je doslova na hraně; staré se hroutí, přichází nové šance nebo definitivní konec
  • Zeptej se táty (2010) - román o umírání a smrti člověka

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ajka Stará, 31.01.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Možná že odcházíme
-Zeptej se táty
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan BalabánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­