ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Opasek Jan Anastáz (*20.04.1913 - †24.08.1999)

­­­­

Básník, autor meditativní lyriky, katolický kněz. Narodil se 20. dubna 1913 v rakouské Vídni do řemeslnické rodiny a zemřel náhle 24. srpna 1999 ve věku 86 let při návštěvě kláštera v německém Rohru. Je pochován na břevnovském hřbitově.

Maturoval v roce 1932 na gymnáziu. Jméno Anastáz (z řečtiny - "kdo vstal z mrtvých") přijal po svém vstupu do benediktinského řádu. V břevnovském klášteře zastával nejprve od roku 1938 funkci převora, poté co byl 11. června téhož roku vysvěcen na kněze, pak opata (1947). Jan Opasek studoval teologii - v letech 1933-1935 v Praze a v letech 1935-1938 ve Vatikánu (institut sv. Anselma).

V roce 1950 byl odsouzen za údajnou velezradu, jíž se měl dopustit pro Vatikán, na doživotí. Během věznění byl často šikanován a držen v samovazbě, prošel si mnoha různými věznicemi a pracovními tábory. Po propuštění v rámci amnestie v roce 1960 (rehabilitace v roce 1969) pracoval jako dělník, neboť mu bylo zakázáno vykonávat kněžské povolání. Od roku 1968 žil v benediktinském opatství v Rohru ve Spolkové republice Německo, kam odešel do exilu. Po sametové revoluci se vrátil zpět jako arciopat břevnovského kláštera.

Dojmy z cest, zejména z Itálie, Francie a Ameriky, zachycuje jeho sbírka Obrazy (1974, Řím), vidí mnoho egoismu a málo lásky ve zmechanizovaném životě. K bohu se upírá jeho meditativní lyrika ve sbírce Život upřen do Středu (1976, Mnichov, originál Leben, festgelegt auf die Mitte), v ní opět kriticky pohlíží na současnou společnost, na prázdnotu lidí, kteří jen někam pospíchají. Chvála země, přírody, úrody naplňuje sbírku Podvečerní hudba (1979, Mnichov). Kontemplativní a modlitební charakter veršů je charakteristický i pro další sbírky (Vyprahlá krajina - 1980, Mnichov; Z té dálky - 1990, originál Aus jener Ferne). Básníkovu životní pouť od dětství až po odchod z Československa 1968 zachycuje vzpomínková kniha Dvanáct zastavení (1992).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 30.04.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jan Anastáz OpasekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­