ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bossuet Jacques-Bénigne (*27.09.1627 - †12.04.1704)

   
­­­­
Jacques-Bénigne Bossuet 1

Jacques-Bénigne Bossuet [bosüe] se narodil 27. září roku 1627 v Dijon a zemřel 12. dubna roku 1704 v Paříži. Byl teologem, kazatelem a jedním z největších mistrů francouzské prózy v 17. století. Po studiích u jezuitů v Dijonu odešel do Paříže, kde v letech 1642-1652 vedl dosti čilý společenský život. Po krátkém působení v Metách je roku 1659 povolán zpět do Paříže a stává se dvorním kazatelem a pak biskupem v Kondom. V letech 1670-1680 byl vychovatelem dauphina (syna Ludvíka XIV.) a zbytek života tráví ve své diecézi v Meaux, jejímž je biskupem.

Bossuet byl člověk čestného charakteru a rozsáhlého vzděláni. Psal proti divadlu, novým kritickým výkladům bible, kartesianismu, kvietismu. Byl stejně neústupný i v otázce jednoty kř. církví. Ve sporu s Římem roku 1881 stál na straně umírněného galikanismu. Vystupoval ostře i proti jansenistům a jezuitům, háje dogmatické pozice. Jako sloves. umělec je Bossuet dovršitelem francouzské klasické prózy, opírá se o rétoricky široce orchestrovanou stavbu věty. Jsa nadán mohutnou obrazností a smyslem pro konkrétnost, je mistrem ve správné, funkční volbě slov, zvláště přídavných jmen a obrazů, které se opírají stejně o bibli jako o autory antické, zvláště latinské a do své široce založené stavby dovede stejně zahrnout rozum jako cit a skloubit je v celky, kde rozdílná tonalita částí je plně respektována a využita.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 14.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Jacques-Bénigne BossuetMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­